PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ponowne otwarcie rynków Azji na polską wieprzowinę to odległa perspektywa

Ponowne otwarcie rynków Azji na polską wieprzowinę to odległa perspektywa Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A., fot. CA
0 0

- Ponowne otwarcie zamkniętych rynków azjatyckich to nadal kwestia bardzo odległa. Szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie ogniska ASF u trzody chlewnej w Polsce. Innym problemem pozostaje niska konkurencyjność produkcji trzody chlewnej w Polsce na tle innych znaczących producentów trzody, która stanowi barierę dla rozwoju branży, nie mówiąc o ekspansji na zagraniczne rynki - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

W ocenie analityka niska konkurencyjność produkcji wieprzowiny w Polsce wskazuje na potrzebę zmian strukturalnych w polskim sektorze trzody chlewnej.

- Szczególnie dotyczy to kwestii konsolidacji na poziomie produkcji oraz odbudowy krajowej produkcji prosiąt - dodaje.

Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A. prognozuje, że wzrost cen trzody chlewnej utrzyma się do I kw. 2018 r.

- Wtedy to w naszej ocenie światowy rynek wieprzowiny wejdzie w spadkową fazę cyklu. Wynikać to będzie z osłabienia globalnego popytu na wieprzowinę, przy jednoczesnej odbudowie pogłowia trzody chlewnej w UE, będącej największym eksporterem tego gatunku mięsa na świecie - dodaje.

Olipra przypomina, że zgodnie z danymi USDA w 2016 r. Chiny stały się największym importerem wieprzowiny na świecie wyprzedzając Japonię.

- Jednocześnie jest to bardzo perspektywiczny rynek, co wynika tradycji kulinarnych związanych ze spożyciem wieprzowiny w tym kraju, jak również szybkim wzrostem zamożności chińskiego społeczeństwa. Zgodnie z prognozami FAO-OECD spożycie mięsa wieprzowego w Chinach w latach 2016-2025 zwiększy się o prawie 8 mln ton (+14 proc.). Biorąc pod uwagę znaczącą rolę jaką odgrywają Chiny w światowym handlu wieprzowiną wszelkie zmiany popytu w tym kraju są istotne dla całego rynku. Obecnie obserwuje się osłabienie wzrostu chińskiego importu wieprzowiny, co będzie negatywne dla jej cen - podsumowuje.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!