PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Prezes ZM Olewnik: Polacy zwracają uwagę na to, jaki kapitał stoi za producentami mięsa i wędlin

Prezes ZM Olewnik: Polacy zwracają uwagę na to, jaki kapitał stoi za producentami mięsa i wędlin Anna Olewnik-Mikołajewska, prezes Zakładów Mięsnych "Olewnik-Bis", fot. archiwum prywatne
0 0

- Już 7 na 10 Polaków deklaruje kupowanie polskich produktów. Problem pojawia się w momencie zdefiniowania, które z dostępnych produktów są „nasze”, zwłaszcza kiedy brakuje wiedzy o producencie lub widocznego oznakowania. Wiarygodność producenta jest dziś bardzo ważna, zarówno jeśli chodzi o kapitał, jak i miejsce produkcji - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Anna Olewnik-Mikołajewska, prezes Zakładów Mięsnych "Olewnik-Bis".

Anna Olewnik-Mikołajewska przyznaje, że sytuacja, w której wystąpiłaby duża nadprodukcja drobiu tylko na rynku krajowym, byłoby zjawiskiem niepożądanym.

- Miałoby to bezpośrednie przełożenie również na przetwórstwo mięsa czerwonego w Polsce. Jedynymi barierami, jakie może napotkać rynek drobiu są nieprzewidziane ograniczenie eksportu, przepisy środowiskowe i brak miejsca pod nowe lokalizacje. Zagrożenie związane ze zjawiskiem dużej nadprodukcji na rynku drobiu może wystąpić już niebawem. Mam na myśli ciągłe, niekontrolowane inwestycje związane z kolejnymi powstającymi zakładami uboju drobiu, jak również inwestycjami w hodowlę drobiu. Pamiętajmy, że zdecydowanie więcej produkujemy niż konsumujemy i jesteśmy uzależnieni od sprzyjającego eksportu - dodaje.

Prezes ZM Olewnik podkreśla, że rynek drobiu w Polsce wyróżnia się bardzo pozytywnie w świecie i na tle Europy.

- Choć w ostatnim czasie nastąpiło spowolnienie dynamiki rozwoju do około 7 proc. w porównaniu z latami 2013-2016 kiedy to było około 13 proc., to i tak nasze tempo wzrostu na tle Unii Europejskiej jest bardzo duże. Podobnie jak na produkcję wieprzowiny, negatywnie oddziałuje ASF, tak samo w drobiu dało się odczuć skutki grypy ptaków i zamknięcia dla Polski kilku znaczących rynków zbytu. Według badań w 2018 roku w dalszym ciągu ma rosnąć zarówno produkcja, jak i konsumpcja drobiu z uwagi na niższą cenę drobiu w stosunku do cen mięsa czerwonego - mówi.

Anna Olewnik-Mikołajewska przyznała także, że ZM Olewnik pozytywnie patrzy na przybierające na sile zjawisko patriotyzmu konsumenckiego.

- Już 7 na 10 Polaków deklaruje kupowanie polskich produktów. Problem pojawia się w momencie zdefiniowania, które z dostępnych produktów są „nasze”, zwłaszcza kiedy brakuje wiedzy o producencie lub widocznego oznakowania. Znaczenie kraju pochodzenia jest największe w przypadku zakupów produktów spożywczych, przede wszystkim mięsa i wędlin. Jedzenie wywołuje w nas pozytywne emocje, a my jako Polacy uważamy, że polska żywność jest najlepsza, przez co polskość marki zachęca nas do zakupu. Równie ważna jest dziś także wiarygodność producenta, zarówno jeśli o kapitał, jak i miejsce produkcji. Dlatego rządowe programy mające na celu wsparcie i promocję polskich przedsiębiorców są jak najbardziej uzasadnione. Grupa Olewnik to w 100 procentach polski kapitał i firma rodzinna, a nazwisko w nazwie firmy dodatkowo zobowiązuje - dodaje.

POLECANE

KOMENTARZE: (4)

+ DODAJ KOMENTARZ

earplugs 18-04-2018, 10:53:

xn ale goha ma racje patrzysz czasem na skład polskich wędlin czujesz ich ohydny smak? o aferach z MOM dodanym bez info na etykiecie soli wypadowej odświeżanie wędlin ze zwrotu w zakładach produkcyjnych czy wędlinki z padliny o legalnym ale dodawanym praktycznie Wszędzie glutaminianku nie pomne. Swojskie wędliny polskie są dobre ale w artykule moja o masowych które są lipne, zachodnie masowe wędliny z Niemiec Francji UK są wysokiej jakości to z autopsji. kupowanie polskiego syfu to nie patriotyzm

qwert123 18-04-2018, 10:33:

A co z polską firmą która importuje mięso z hiszpanii, holandii i niemic a z niego wytwarza niby polskie wędliny? Nasze czy nie nasze?

xn 18-04-2018, 09:45:

goha eksportuj się z tego kraju jak ci nie leży, zrobisz przysługę narodowi,