PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Producenci majonezu rezygnują z jaj z chowu klatkowego

Producenci majonezu rezygnują z jaj z chowu klatkowego fot. shutterstock
0 0

Zakład Produkcyjno-Handlowy Elma oficjalnie oświadczył, że w swoich produktach w ogóle nie używa jaj z chowu klatkowego. Negocjacje z dostawcami w kierunku polepszenia dobrostanu kur prowadzi także WSP "Społem", producent Majonezu Kieleckiego - poinformowało Stowarzyszenie "Otwarte Klatki".

Zakład Produkcyjno-Handlowy ELMA to polska firma produkująca majonezy, sosy majonezowe, pomidorowe i ketchupy. Producent oficjalnie oświadczył, że w swoich produktach w ogóle nie używa jaj z chowu klatkowego (dotyczy to świeżych jaj, jak i masy jajowej, czy proszku jajecznego).

Niedawno również WSP „Społem”, producent słynnego Majonezu Kieleckiego, podał do informacji publicznej, że podejmuje kroki w kierunku polepszenia dobrostanu kur i prowadzi rozmowy z dostawcami.

- Jako firma odpowiedzialna społecznie podejmujemy obecnie rozmowy z naszymi dostawcami, mające na celu poprawę dobrostanu kur niosek. W związku z tym do końca czerwca 2018 roku podejmiemy wiążące decyzje dotyczące stanowiska firmy w kwestii klasy jajek wykorzystywanych do produkcji majonezu - czytamy w oświadczeniu firmy.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!