PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Produkcja drobiu w 2017 roku wyniosła 3 mln ton. Co drugi polski kurczak wyjeżdża zagranicę

Produkcja drobiu w 2017 roku wyniosła 3 mln ton. Co drugi polski kurczak wyjeżdża zagranicę Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG, fot. PTWP
0 0

2017 był kolejnym bardzo dobrym rokiem dla polskiej branży drobiarskiej. Produkcja mięsa drobiowego sięgnęła rekordowych 3 mln ton, a udział eksportu w całkowitej produkcji to już 45 procent. Dane przedstawił i skomentował Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej.

Według danych GUS i Izby Skarbowej w Warszawie w 2017 r. produkcja drobiu w Polsce w dużych zakładach (powyżej 50 osób) wyniosła 2,69 mln ton i była o 7,2 proc. większa niż w 2016 roku. 

- Mamy więc kolejny rekord. Po uwzględnieniu danych z mniejszych zakładów zakładamy, że całkowita produkcja drobiu w Polsce sięgnęła 3 mln ton - mówi Łukasz Dominiak.

Eksport drobiu z Polski w analogicznym okresie wzrósł o 13,4 proc. w ujęciu wolumenowym. Co ciekawe w 2017 r. aż o 20,8 proc. wzrósł import drobiu.

- W 2017 r. wyeksportowaliśmy blisko 1,2 mln ton, a zaimportowaliśmy 58 tys. ton. (wobec 49 tys. ton w 2016 r. - przyp. red.). Jest to więc nieporównywalna skala. W większości import drobiu związany jest z handlem wewnątrzunijnym. Sporo zakładów w Polsce ma bezpośrednie relacje z kapitałem holenderskim, brytyjskim i francuskim i są to przepływy pomiędzy poszczególnymi zakładami - dodał Dominiak.

Rośnie także udział eksportu w produkcji drobiu. W 2004 wynosił on zaledwie 16 proc., a w 2017 r. 45 proc. Za 81,5 proc. eksportu drobiu w ujęciu wolumenowym odpowiada kurczak, a 14,9 proc. indyk.

- Stajemy się coraz bardziej uzależnieni od rynków zagranicznych. Można powiedzieć, że co drugi wyprodukowany w kraju kurczak wyjeżdża zagranicę. Większość naszych odbiorców to kraje unijne, przede wszystkim Niemcy i Wielka Brytania. Z krajów poza UE najwięcej wysyłamy na Ukrainę i do Hongkongu - dodał.

Spożycie drobiu według IERiGŻ wyniosło w 2017 r. rekordowe 30,5 kg.

- Spożycie wołowiny spada, wieprzowina utrzymuje się na poziomie ok. 40 kg i to się długo nie zmieni. Dlatego tak cieszy nas, może nie duży, ale systematyczny przyrost konsumpcji mięsa drobiowego. Każdy kolejny kilogram będzie coraz trudniejszy do osiągnięcia. Niemniej w USA spożycie drobiu to 45 kg na osobę, a w Izraelu ponad 60 kg. Tak więc dlaczego Polak nie miałby jeść np. 40 kg drobiu? Największa barierą zakupową są mity, które narosły wokół mięsa drobiowego - przyznał Dominiak.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!