PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Resort rolnictwa będzie wdrażać strategię dla rozwoju rynku wołowiny

Resort rolnictwa będzie wdrażać strategię dla rozwoju rynku wołowiny Fot. Shutterstock
0 0

Branża mięsna wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa opracowała "Strategię dla polskiego sektora wołowiny". We wdrażaniu tego programu będzie czynnie brał udział resort rolnictwa - zapewnił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel.

Strategię rozwoju rynku wołowiny przyjęto 27 kwietnia. Nad strategią pracowała przez rok specjalnie powołana organizacja Rada Sektora Wołowiny, w skład której weszły największe organizacje branży mięsnej. W pracach brali udział przedstawiciele resortu rolnictwa, a także innych organizacji rolnych.

Jak podkreślił prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki, celem strategii powinien być trwały i zrównoważony rozwój sektora wołowiny obejmujący działania związane z dobrostanem zwierząt, z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Chodzi także o wzrost rentowności "całego łańcucha dostaw", rozwój branży i integrację między rolnikami-przetwórcami i handlem.

Wierzbicki dodał, że strategia wpisuje się w dokumenty takie, jak program rozwoju rynków rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Podczas prac nad strategią odbyły się liczne spotkania branży z producentami mięsa i przetwórcami. Praca nad tym dokumentem rozpoczęła się od analizy podobnych rozwiązań w innych krajach, następnie uwzględniono polskie warunki. Kolejnym etapem było określenie wyzwań, które zostały uznane za kluczowe - tłumaczył Wierzbicki.

Według autorów strategii określenie celów (wyzwań) pozwoli na zwiększenie marży oraz bardziej sprawiedliwy jej podział, zwłaszcza dla rolników. W ramach strategii prowadzone będą takie działania, jak: przyznawanie certyfikatów jakości mięsa (co ma spowodować podniesienie ceny); obniżenie kosztów produkcji m.in. poprzez poprawę jakości żywca wołowego; wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czy promocja wołowiny.

Jak mówił minister, strategia będzie realizowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jak i z pieniędzy budżetowych.

Ministerstwo Rolnictwa będzie organizować konferencje poświęcone tej strategii. Do udziału w tych spotkaniach zaproszeni zostaną hodowcy, przetwórcy, jak również przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego oraz świata nauki - dodał.

Wierzbicki, zapytany o to, na co przede wszystkim zawraca się uwagę w strategii rozwoju rynku wołowiny, odpowiedział, że równie ważny jest eksport i rynek wewnętrzy. W ubiegłym roku 88 proc. wyprodukowanej wołowiny trafiło na eksport. Rośnie także konsumpcja wołowiny, ale spożycie jest stale niskie, na poziomie nieco ponad 2 kg na osobę rocznie. Zwiększyć je można m.in. poprzez poprawę jakości mięsa kulinarnego.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

zlikwidować przywileje rolnika 10-05-2018, 13:17:

Konsumpcja mięsa jest powodem chorób otyłości, cukrzycy, wielu rodzajów raka, układu krążenia, i in., jest okrucieństwem wobec zwierząt, niszczy klimat oraz środowisko naturalne.
Światowa Organizacja Zdrowia apeluje od lat o ograniczenie spożycia wszelkiego mięsa.