PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu www.nagel-group.com - partner portalu

PARTNER SERWISU

Rząd przekonał firmy do produkcji konserw ze świń skażonych wirusem ASF

Rząd przekonał firmy do produkcji konserw ze świń skażonych wirusem ASF fot. shutterstock
0 0

Mimo początkowego oporu, ministerstwu rolnictwa udało się znaleźć grupę firm, które zgodziły się na zamówienie rządu wyprodukować konserwy ze świń pochodzących ze stref zakażonych wirusem ASF - pisze portal Wirtualna Polska.

Jak podaje portal WP.pl, ministerstwo rolnictwa wypłaca odszkodowania rolnikom, których hodowla została skażona wirusem ASF. Z kolei Beata Szydło wspólnie Krzysztofem Jurgielem zachęcają producentów z branży mięsnej do zagospodarowania świń ze stref zajętych przez wirusa. Ministerstwo zobowiązało się nie podawać danych producentów. 

- To bardzo dobre konserwy, o najwyższej ponad 90-procentowej zawartości mięsa czy tłuszczu. Są bezpieczne, ponieważ surowiec przetworzono w temperaturze ponad 80 st. C, a w tych warunkach wirus ginie. Partia produktu trafiła już do jednej z rządowych agencji - informuje portal.

- Konserwowe szynki, mielonki, pasztety nie są w żaden sposób oznaczane, że surowiec do ich produkcji pochodził z tzw. niebieskich stref (tak określane są siedliska występowania wirusa). Trafią do rolniczych agencji, a te rozdystrybuują towar do jednostek budżetowych. W praktyce wojska, zakładów karnych, szpitali być może nawet szkół. Podkreślmy, że finalne produkty mają być w pełni bezpieczne - pisze WP.pl

POLECANE

KOMENTARZE: (14)

+ DODAJ KOMENTARZ

ZERO 16-08-2017, 23:49:

Jak to? Ja lubię konserwy. Chcecie Nas zabić?

rolnik podlaski 16-08-2017, 16:14:

Panie Pasikonik
Ponownie nie udziela Pan odpowiedzi na poniższe proste zadane wcześniej pytanie
Więc jeszcze raz przytoczę i oczekuję ewentualnej odpowiedzi.
Pisałem:
Nie odniósł się Pan do tego że świnie te były ubijane dopiero po kilkudziesięciu dniach od przebywania w izolacji i po dwukrotnym badaniu krwi co przesadza o braku infekcji wirusem. Czy posiada Pan jakieś naukowe badania pokazujące że wirus w żywych skażonych ASF świniach przeżywa kilkadziesiąt dni nie powodując ich pojedynczych lub masowych padnięć na ASF?

Odnośnie jutuba to może oni tam odkryli to co Pan że choroby zwalczane z urzędu przeżywają w żywym organizmie przez okres powyżej 30-40 dni aż po i po dokonaniu ubicia wszystkich zwierząt w ognisku (ogniskach) i ich zutylizowaniu oraz po zdjęciu restrykcji wwozowych i wywozowych z obszaru zapowietrzonego i zagrożonego świnie nadal chorują i sieją?
A w sprawy polityczne to lepiej nie wchodzić. Popełniliśmy (nie my tylko rządy) wiele błędów od samego początku i nadal popełniają. Podawałem Panu opinie z Puław dotyczące ASF do których też się Pan nie odniósł. Czy będą te rządy, czy następne to Puławy są naukowe i myślę apolityczne a źle ocenili sytuacją, potem głupie rekomendacje z Brukseli które Polacy musieli wykonywać a Czesi nie muszą. Może przypadek czeski zmieni znowu naukowe poglądy na temat ASF.
ASF to temat rzeka. Ale to nie upoważnia autora do podawania nieprawdy. Prawdę trzeba było napisać że będą przetwarzać zdrowe świnie co do których istnieje

Natalia 16-08-2017, 11:29:

OJ Redakcjo ! po co ten tytuł wprowadzający w błąd ?!Dla sensacji ?Nieładnie !