PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Rzecznik KEP przypomina o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek

Rzecznik KEP przypomina o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek Ks. Paweł Rytel-Andrianik, fot. Episkopat.pl
0 0

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie przesłanym PAP.

Jak zaznaczył rzecznik KEP, oktawa Narodzenia Pańskiego nie zwalnia katolików od konieczności powstrzymania się od jedzenia mięsa.

Wyjaśnił, że zgodnie z "Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych", zawartą w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" w "Mszale Rzymskim", w roku liturgicznym obowiązują dwie oktawy. Pierwszą jest oktawa Wielkanocy, w której wszystkie dni mają rangę uroczystości. W oktawie Narodzenia Pańskiego mają one rangę święta.

"Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Oktawa (łac. ósmy) to przedział czasu w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Współcześnie zachowały się tylko dwie formalne oktawy - Zmartwychwstania i Narodzenia Pańskiego. 

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

John 12-01-2018, 09:14:

Czy klechy muszą wszędzie się wtrącać... takimi artykułami tylko zwiększamy ich "autorytet"

Jan Szysko 28-12-2017, 18:55:

jest przykazanie "nie zabijaj", obowiązuje zawsze