PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Siekierski: UE musi podążać w kierunku stworzenia światowych standardów produkcji żywności

Siekierski: UE musi podążać w kierunku stworzenia światowych standardów produkcji żywności Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Fot. PTWP
0 0

- Musimy iść w kierunku ujednolicenia standardów produkcji żywności. Unia Europejska widzi to niechętnie, ale nie jest tak, że standardy w USA czy innych krajach są gorsze. Są po prostu inne i też spełniają wymogi bezpieczeństwa żywności zgodnie ze zdrowiem człowieka i nauką. W tym kierunku musimy zmierzać jeśli chcemy rozwijać wymianę handlową - mówił Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego podczas debaty zorganizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

Czesław Siekierski przypomniał szacunki, wedle których globalna produkcja mięsa wzrośnie o 16 proc. do roku 2025 w porównaniu z okresem bazowym 2013-15.

- W sektorze bydła produkcja od 2016 roku zaczyna powoli rosnąć. Szacuje się, że największy wzrost będzie zanotowany krajach rozwijających się, czyli Argentynie, Brazylii i Chinach. Europa będzie w stagnacji ze względu na problemy ze stadem bydła mlecznego. Produkcja wieprzowiny nadal rośnie. W latach 2012-15 w Chinach pogłowie trzody spadło o 25 mln sztuk, co przy tamtejszej skali wywiera jednak wpływ na sytuację napływu wieprzowiny z zewnątrz - dodał.

Według danych przytoczonych przez szefa Komisji Rolnictwa PE światowy eksport mięsa w 2025 roku ma być o 20-30 proc. wyższy niż w latach 2013-15.

- Głównymi motorami wzrostu będą Afryka, Bliski Wschód, Indonezja, Filipiny i Wietnam. W UE wzrost będzie nieznaczny. W końcu 2017 może nastąpić likwidacja rosyjskiego embarga, ale pamiętajmy, że wzrosła znacząco samowystarczalność Rosji. Sytuację na rynkach światowych będą kształtowały nie tylko tego rodzaju bariery i epidemie, ale także dokumenty jak oświadczenie WHO z 2015 roku gdzie stwierdzono, że przetwarzane mięso jest rakotwórcze. To też ma istotny wpływ na zachowania konsumentów - dodał.

W ocenie Siekierskiego wzrost produkcji mięsa w UE w ciągu najbliższych lat będzie napędzany popytem w samej Unii i eksportem.

- Głównie będzie to dotyczyło drobiu, mniej wieprzowiny, a jeszcze mniej wołowiny. Problemy związane z kwotami sektora mlecznego mają istotny wpływ na rynek wołowiny. Wciąż istnieją obawy i ciąg dyskusji jeśli chodzi napływ wołowiny z Brazylii i Argentyny. Szacuje się też, że będziemy obserwować zmniejszenie eksportu do Turcji, a zwiększenie na Bliski Wschód - dodał.

Europarlamentarzysta poruszył także temat umów międzynarodowych negocjowanych przez Unię Europejską.

- Mamy CETA, wiemy, że TPP została zatrzymana. Z coraz większą nadzieją mówi się o TTIP i zmianie podejścia Donalda Trumpa, który podobno coraz bardziej otwiera się i czuje sprawy Europy oraz handlu światowego. W mojej ocenie do rozmów UE i USA wrócimy. Jest duże zainteresowanie relacjami dwustronnymi z Japonią, Australią, są sygnały ze strony Meksyku i to nie tylko na poziomie komisarzy, ale odbywają się także spotkania ambasadorów z europosłami - dodał.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

wyborca z Kielc 06-06-2017, 20:14:

Podąża w biurach poselskich Pana posła co to doliczyć się nie można , rodziny brakło do obsady