PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Struktura rynku jaj na Ukrainie bliska oligopolowi

Struktura rynku jaj na Ukrainie bliska oligopolowi fot. shutterstock
0 0

Komitet Antymonopolowy (AMKU) Ukrainy uznał, że struktura tamtejszego rynku jaj jest bliska oligopolowi. Według raportu AMKU za 2017 rok, na rynku jaj dominują trzy duże podmioty, których łączny udział stanowi 46,61 proc. - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

AMKU zapowiedział, że ukraiński rynek jaj nadal będzie badany zwłaszcza w kontekście polityki cenowej. Zarzuty wobec producentów jaj o zmowę cenową zaczęły się pojawiać w kontekście gwałtownych wahań cen jaj na Ukrainie i w związku z pojawieniem się w mediach stwierdzeń o rzekomym „kartelu” wśród sieci handlowych oraz zarzutów o prowadzenie przez sieci polityki koordynacyjnej wobec producentów.

Przedstawiciele organizacji branżowych zaprzeczają zarzutom o łamanie zasad ochrony konkurencji, nie zgadzają się także z posadzeniami o zmowę. W lutym okazało się, że AMKU bada również ukraiński rynek drobiu w kierunku naruszenia przepisów w zakresie ochrony konkurencji gospodarczej, rozważając nadużycie monopolistycznej pozycji jednego z największych producentów drobiu lub zmowę w zakresie polityki cenowej.

Agencja na podstawie wstępnych analiz twierdzi, że faktycznie mogło dojść do naruszenia przepisów w zakresie koordynacji polityki cenowej. AMKU szacuje, że za połowę ukraińskiego rynku drobiu odpowiadają trzy firmy: PJSC Myronivsky Hliboproduct ma 38% udział, a Agromars Complex LLC 12% udział, Aries Agro Ltd. – 6% udział.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!