PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Szwajcarzy docenili smak polskiego strusia. Teraz czas na Polskę

Szwajcarzy docenili smak polskiego strusia. Teraz czas na Polskę Aleksandra Dudka, właścicielka firmy Strusia Kraina & Mobax Sp. j, fot. strusiakraina.pl

Podczas gdy rekordowe wartości notuje w Polsce spożycie drobiu, na stałym poziomie utrzymuje się konsumpcja wieprzowiny, a coraz chętniej sięgamy także po wołowinę i dziczyznę, swoją obecność na rynku zaznaczają także bardziej niszowe kategorie mięsne. Choć w Polsce nie przyjęły się mięsa z egzotycznych zwierząt, np. pytona czy zebry, coraz więcej amatorów zyskuje strusina. O trudnych początkach, budowaniu bazy hodowców oraz o tym, czy moda na strusie na polskich stołach nie przeminie, rozmawialiśmy z Aleksandrą Dudką, właścicielką firmy Strusia Kraina & Mobax, która jest największym producentem mięsa ze strusia w Europie.

Wybrany ranking jest treścią płatną. Można wykupić dostęp do tego konkretnego rankingu lub roczny dostęp do "Strefy premium", który zagwarantuje dostęp do wszystkich rankingów. Kliknij tutaj aby się zalogować lub zarejestruj konto.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć szczegółowe informacje o "Strefie premium". Aktualna oferta cenowa jest dostępna tutaj. Aby wykupić wybrany dostęp, przejdź na stronę sklepu.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Adam Kucharczyk 11-04-2018, 10:06:

Jak dla mnie najlepsze mięso dostępne na rynku. Miło widzieć jak nasz rynek się rozwija i pojawia się tez na nim - miejsce dla produktów premium.