PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

UOKiK: Konieczne badanie rynku ws. przejęcia Pini Polonia przez Smithfield Foods

UOKiK: Konieczne badanie rynku ws. przejęcia Pini Polonia przez Smithfield Foods fot. mat. pras.
0 0

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. Urząd sprawdzi, czy poszczególne ubojnie konkurują ze sobą na terenie całej Polski, w regionie lub może na obszarze w określonej odległości od zakładu.

Transakcja dotycząca przejęcia przez Smithfield Foods nad Pini Polonia została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała jednak sprawę do UOKiK, ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednia wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy.

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, podsiada też osiem zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym sześć ubojni. Pini Polonia należy do grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

W tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musi sprawdzić, czy poszczególne ubojnie konkurują ze sobą na terenie całej Polski, w regionie lub może na obszarze w określonej odległości od zakładu. Niezbędne jest też zbadanie udziałów uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku.

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

W marcu 2017 r. Smithfield Foods zgłosił UOKiK zamiar przejęcia 100 proc. udziałów w następujących spółkach: Pini Polska Sp. z o.o., Hamburger Pini Sp. z o.o. oraz Royal Chicken Sp. z o.o., mających siedziby w Kutnie. Po pozytywnej decyzji Urzędu z kwietnia 2017 r. proces akwizycyjny spółek został zakończony 31 maja. W sierpniu 2017 r. poinformowano, że portfolio Smithfield Foods uzupełni także ubojnia Pini Polonia w Kutnie. Smithfield i Pini Polonia 27 listopada 2017 r. zgłosiły Komisji proponowaną transakcję, a 15 grudnia UOKiK zwrócił się do Komisji z wnioskiem o przekazanie Urzędowi do oceny proponowanej transakcji. Oficjalny wniosek w tej sprawie Smithfield zgłosił do UOKiK na początku lutego 2018 r. 

Smithfield Foods, Inc. (USA) jest spółką zależną WH Group Limited. Smithfield Foods Inc. jest obecna w Polsce poprzez grupę firm, w tym spółki Smithfield Polska, Animex Foods i Agri Plus, działających głównie na rynkach produkcji świeżego mięsa i przetworzonych produktów mięsnych.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Sergiej 29-03-2018, 16:36:

nie trzeba wielkich analiz aby dostrzec, ze ta fuzja doprowadzi do dyktatu cenowego, docelowo 30% ubojów to dominacja na rynku, powodzenia świnki