PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

USA: Sieci handlowe oskarżają producentów drobiu o zmowę cenową

USA: Sieci handlowe oskarżają producentów drobiu o zmowę cenową fot. shutterstock
0 0

Firmy kontrolujące łącznie około 90 procent rynku brojlerów w USA poprzez "skoordynowaną działalność" miały doprowadzić do wzrostu cen mięsa brojlerów o około 50 procent, począwszy od roku 2008. Pozwani producenci twierdzą, że oskarżenia są bezpodstawne.

Pozew zbiorowy przeciwko największym firmom drobiarskim w Stanach Zjednoczonych złożono już w 2016 roku. Producentom zarzucono udział w zmowie dotyczącej ustalania cen zakupu surowca oraz cen mięsa drobiowego.

Na początku 2018 roku do sądu w Chicago trafiła kolejna, podobna sprawa. Tym razem dwie powiązane kapitałowo sieci handlowe - Winn-Dixie Stores oraz Bi-Lo Holdings – pozwały Tyson Foods, Perdue Farms oraz Koch Foods o to, że przez prawie 10 lat ustalały (zawyżały) ceny mięsa drobiowego między innymi poprzez wymienianie się informacjami dotyczącymi stad rodzicielskich i jaj wylęgowych oraz świadome ograniczanie działalności wylęgowej.

W pozwie pada oskarżenie, że poprzez skoordynowaną działalność firmy doprowadziły do wzrostu cen mięsa brojlerów o około 50 procent, począwszy od roku 2008. Zdaniem autorów pozwu oskarżone firmy kontrolują łącznie około 90 procent rynku brojlerów w USA. Pozwani producenci twierdzą, że oskarżenia są bezpodstawne.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!