PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Wojewoda podkarpacki: W regionie nie ma ognisk ASF

0 0

Województwo podkarpackie jako jedyne w Polsce wschodniej jest wolne od choroby ASF. Udaje nam się skutecznie zabezpieczyć region przed tą chorobą, jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu służb – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda podziękowała służbom za zaangażowanie w profilaktykę ASF, wymieniła m.in. Polski Związek Łowiecki, który przeprowadził sanitarny odstrzał dzików czy Służbę Celną, która rekwiruje żywność pochodzenia zwierzęcego, którą próbują wwieźć do kraju, osoby przekraczające granice z Ukrainą.

Leniart przypomniała, że w ubiegłym roku Komisja Europejska przeprowadziła audyt na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą. "Stwierdziła realizację wszystkich zaleceń unijnych związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się ASF. Niektóre rozwiązania, które zastosowaliśmy wskazała jako godne zalecenia innym krajom" - dodała Leniart.

Podkarpaccy celnicy od czasu wprowadzenia zakazu przewozu przez polsko-ukraińską granicę żywności pochodzenia zwierzęcego skonfiskowali ponad 50 ton żywności. W związku z tym procederem nałożyli mandaty na kwotę ponad 700 tys. zł.

Obecny na konferencji wojewódzki lekarz weterynarii Mirosław Welz zaznaczył, że ognisko ASF, które zostało odkryte na najbliżej granicy woj. podkarpackiego znajdowało się na Ukrainie w miejscowości Grąziowa. Było to zaledwie 4,5 km od granicy regionu.

"W związku z tym w ub.r. przeprowadziliśmy w powiatach przygranicznych dwie akcje poszukiwania padłych dzików, które mogą być źródłem zarażenia ASF. Udział w akcjach brali m.in. żołnierze" - powiedział.

W ocenie Welza podkarpackie jest wolne od ASF dzięki m.in. akcji zmniejszenia populacji dzików w regionie. W sezonie łowieckim 2017/2018 wyeliminowano ponad 16,7 tys. dzików. "Poza tym rezultaty przynosi akcja zgłaszania padłych dzików; ponad 400 padłych zwierząt zgłoszono w ramach tej akcji. Padlina została przebadana i wynik był ujemny" - dodał Welz.

Zaznaczył, że w ub.r. na profilaktyczne działania wydany został prawie 1 mln zł. Podobna kwota będzie przeznaczona na ten cel w tym roku. Zdaniem Welza, aby region nadal był wolny od ASF konieczne jest m.in. utrzymanie niskiej populacji dzików, zgłaszanie wszystkich przypadków padłych dzików oraz prowadzenie akcji informacyjnej ws. ASF.

Afrykański pomór świń (ASF) występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 1899 przypadków u dzików (995 w 2018 r.) oraz 108 ognisk u świń (4 w 2018 r.). Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!