PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Wykryto kolejne ogniska ASF u świń

Wykryto kolejne ogniska ASF u świń fot. shutterstock
0 0

W dwóch gospodarstwach w gminach Leśna Podlaska i Konstantynów w woj. lubelskim wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Oba gospodarstwa położone są na terenie zagrożonym tą chorobą.

To szóste i siódme ogniska ASF u świń wykryte w tym roku oraz 29. i 30. ogniska od początku występowania tej choroby w Polsce, czyli od lutego 2014 r. - podał w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Choroba ASF została potwierdzona na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, które działa w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. W gospodarstwie w gminie Leśna Podlaska hodowanych było sześć świń, natomiast w gminie Konstantynów - trzy świnie. W obu gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W czerwcu wykryto już wirus ASF u świń w trzech gospodarstwach w woj. lubelskim, w gminach Leśna Podlaska, Janów Podlaski i Biała Podlaska oraz w dwóch gospodarstwach położonych w gminie Mielnik i gminie Trzcianne w woj. podlaskim.

Poprzednio ognisko u świń w Polsce wykryto pod koniec września ubiegłego roku. Jeśli chodzi o wirus ASF u dzików, odnotowano już ponad 330 przypadków. Choroba występuje w województwach podlaskim i lubelskim.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech powiedziała 7 czerwca na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że wnioski o przyznanie rekompensat o dopłaty do sprzedaży świń w związku z występowaniem ASF złożyło 1703 rolników. Do 1 czerwca oddziały terenowe ARR wydały 944 decyzje, a pieniądze są sukcesywnie wypłacane. Dotychczas do rolników trafiło około 10 mln zł.

W Lubelskiem w ubiegłym roku na skutek wystąpienie ASF u świń zabito około 1,6 tys. sztuk trzody chlewnej w pięciu wsiach powiatu bialskiego. Łączna kwota odszkodowań wypłacona rolnikom to około 4 mln zł. Prawie 38 tys. sztuk zdrowych świń z rejonów wokół strefy zakażonej trafiło do zakładów mięsnych w ramach skupu interwencyjnego.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!