PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Ceny OMP w UE wciąż poniżej ceny interwencyjnej

0 0

Dnia 21 lutego 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,66 EUR/kg i była o 0,6% niższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 24,6% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r.) - informuje FAMMU/FAPA.

W analizowanym okresie inaczej niż przeciętnie w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły pułap 1,62 EUR/kg, czyli o ok. 11,1% niższy niż przed rokiem (+1,9% w skali miesięcznej). W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast spadek z 8 PLN/kg do 7,11 PLN/kg. Identyczne jak w Polsce ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec lutego 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one również na poziomie 1,62 EUR/kg (tu był to jednak niespełna 1% spadek w skali miesięcznej). W przypadku drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano nieco wyższą cenę OMP niż w Niemczech i Polsce (1,64 EUR/kg), co w tym przypadku było o 1,2% niższą stawką niż przed miesiącem.

Obserwowane w drugim miesiącu 2016 roku zniżki cen OMP świadczą o tym, że obawy o niższą produkcję w przyszłości w następstwie letnich suszy w Europie nie są już tak duże jak przed dwoma miesiącami, a główni importerzy zgromadzili już potrzebne zapasy i popyt światowy maleje. Stabilizująco nie działa już także wykorzystywana od sierpnia 2015 r. przez niektóre państwa członkowskie publiczna interwencja (przedłużona do 30 września 2016 r.). Presję na ceny przetworów mlecznych w UE wciąż wywiera ograniczony popyt z Chin (drugi co do wielkości zamówień światowy importer OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim okresie wysokich cen na ten przetwór mleczny, co zachęcało mleczarnie do zwiększania produkcji) i przedłużone rosyjskie embargo.

Dnia 21 lutego 2016 roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio o 3,1% poniżej progu interwencyjnego, osiągając przy tym pułap o 0,6% wyższy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii) do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, zniżkujące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie o 10,5% niższym niż średnia we Wspólnocie (wynosząc na koniec lutego w przeliczeniu 1,47 EUR/kg). Na rynkach UE w lutym spadały także średnie ważone ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). W dniu 21 lutego bieżącego roku średnie ważone ceny PMP w UE osiągnęły poziom 2,05 EUR/kg. Stawki te były o 23,7% niższe od cen z analogicznego okresu 2015 r. i o 2,4% niższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 2,04 EUR/kg (o 7,3% niższy niż przed miesiącem), w Holandii odnotowano 7,9% spadek do 1,87 EUR/kg. W Polsce natomiast w analizowanym okresie ceny PMP wzrosły w skali miesięcznej o 1,14% do 2,12 EUR/kg.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!