PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Danone opublikował wpływ swoich spółek na polska gospodarkę

Danone opublikował wpływ swoich spółek na polska gospodarkę Fot. Shutterstock
0 0

Z opublikowanego Raportu wpływu Danone, wynika, że spółki Danone przyczyniają się znacząco do powstania dobrobytu w polskiej gospodarce zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Całość wkładu spółek Danone została oszacowana za pomocą modelu Wassilego Leontiefa, nazywanego też modelem Input-Output. Generowane przez spółki efekty zostały przedstawione wykorzystując trzy zmienne: wartość dodaną, zatrudnienie oraz wynagrodzenia.

Udział w rynku poszczególnych linii biznesowych:

Danone: 25%

Żywiec Zdrój: 29%

Nutricia: 47%

Nutricia Medyczna: 66%

Spółki Danone przyczyniają się znacząco do powstania dobrobytu w polskiej gospodarce zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Całość wkładu spółek Danone została oszacowana za pomocą modelu Wassilego Leontiefa, nazywanego też modelem Input-Output. Generowane przez spółki efekty zostały przedstawione wykorzystując trzy zmienne: wartość dodaną, zatrudnienie oraz wynagrodzenia.

2.8 mld zł: wartość dodana wygenerowana przez spółki Danone, jest równa 30% wydatków przeznaczonych w budżecie państwa na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne w 2017 r.
14 586 miejsc pracy to całkowita liczba miejsc pracy utrzymanych w gospodarce w 2016 r. dzięki działalności spółek Danone. Jest to liczba miejsc pracy, która pozwoliłaby zredukować bezrobocie w Warszawie o połowę.
630 mln zł: to łączna wartość wynagrodzeń wygenerowanych w gospodarce w 2016 r. dzięki spółkom Danone. To kwota, która pozwoliłaby na zakup blisko 8% wszystkich mieszkań oddanych do użytku w 2016 r. w Warszawie.
Poprzez odprowadzanie podatków i opłat, spółki Danone wspierają finansowanie wielu zadań w tym m.in. związanych z: budową dróg, inwestycjami w ochronę środowiska, inwestycjami socjalnym, zdrowotnymi czy edukacyjnymi.

55 mln zł podatków odprowadziły spółki Danone do budżetu państwa, to równowartość rocznych dopłat rządowych do zalesiania gruntów.

Lokalne kwoty podatków i opłat w 2016 r.:

- Warszawa: 9,8 mln zł, ta kwota pozwoliłaby na pokrycie niemal 15% rocznych kosztów utrzymania wszystkich 1600 podopiecznych domów pomocy społecznej w Warszawie.

- Bieruń: 5,6 mln zł, taka kwota pozwoliłaby na pokrycie ponad 50% kosztów związanych z budową ścieżki rowerowej z Tychów do Bierunia.

- Opole: 2,5 mln zł, to równowartość budżetu obywatelskiego Opola na 2018 rok.

- Jeleśnia: 2 mln zł, to kwota, która w pełni pokryłaby wydatki budżetowe gminy Jeleśnia na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w 2016 roku.

- Węgierska Górka: 1,9 mln zł: to 70% poniesionych wydatków majątkowych w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Węgierskiej Górce w 2016 roku.

Danone to światowy lider na rynku żywności dopasowanej do potrzeb odbiorcy na każdym etapie jego życia. W Polsce funkcjonują 4 spółki należące do grupy: Danone (świeże produkty mleczne), Żywiec Zdrój (woda i napoje), Nutricia (żywność dla niemowląt i małych dzieci) oraz Nutricia Medyczna (żywność medyczna), które łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji Danone, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Działa w ramach 12 lokalizacji w kraju, w których zatrudnienie znajduje łącznie niemal 3 500 osób.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!