PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Ekspert: Nie ma żadnych podstaw aby osoby tolerujące laktozę spożywały produkty bezlaktozowe

Ekspert: Nie ma żadnych podstaw aby osoby tolerujące laktozę spożywały produkty bezlaktozowe Andrzej Babuchowski /fot.PTWP
0 0

Prof. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego SM Mlekpol, w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl analizuje występowanie laktozy w poszczególnych produktach mleczarskich. Odniósł się w ten sposób do publikacji, w której naukowcy przestrzegają, że produkty bez laktozy mogą zaszkodzić.

Jak zauważa Andrzej Babuchowski, w Polsce, tak jak w północnej Europie tylko niewielka część populacji wykazuje nietolerancję laktozy wynikającą z niedoboru laktazy (beta-D-galaktozydazy) zwaną też alaktazją. - W zasadzie u wszystkich dzieci enzym ten występuje, jako że mleko najpierw matki, a następnie zawarte w odżywkach, czy innych produktach mlecznych jest ich podstawowym pożywieniem. To, że w wieku późniejszym wiele osób ma problemy z nietolerancją laktozy wynika z faktu, że przez długi czas nie spożywali mleka stąd też organizm przestał go produkować. Dla organizmu wytwarzanie czegoś na co nie ma zapotrzebowania jest zbędnym wysiłkiem – wyjaśnia profesor.

Jak mówi, powrót do spożywania mleka może spowodować, że po pewnym czasie enzym będzie znowu wytwarzany i objawy nietolerancji znikną. Można to robić w różny sposób; pić mleko rozcieńczone wodą lub niewielkie ilości mleka. Przyjmuje się, że dzienne spożywanie do 20-25 g laktozy w produktach, czyli około 500 ml mleka, nie powinno spowodować nieprzyjemnych objawów. - Biorąc powyższe pod uwagę, w żadnym innym spożywanym bezpośrednio, produkcie mlecznym poza mlekiem i jego odmianami smakowymi nie mamy takich stężeń laktozy, które narażałyby nas na wystąpienie nieprzyjemnych objawów nietolerancji laktozy – mówi prof. Babuchowski.

W serach dojrzewających powyżej 4-6 tygodni laktoza praktycznie nie występuje, w młodszych jest na poziomie 1 grama/kg. W maśle praktycznie jej nie ma. - Stąd też określenia, że ser, czy masło bez laktozy nie ma sensu. Jest to „oczywista oczywistość”. Te śladowe ilości niczego nie spowodują – mówi prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

- Twarogi i twarożki zawierają 20-35 g laktozy w kilogramie, ale nikt nie je kilograma twarogu. W produktach fermentowanych takich jak jogurty, kefiry mamy 35-42 g laktozy na litr, ale w tym przypadku konsumujemy na ogół ilości 4-5 krotnie mniejsze, czyli rządu 7-8 g laktozy. Z powyższego wynika, że nie ma żadnych podstaw, żeby osoby nieposiadające wrodzonej lub nabytej w wyniku choroby nietolerancji laktozy spożywały produkty bezlaktozowe – podkreśla profesor Babuchowski.

Zobacz także materiał, w którym Naukowcy przestrzegają, że produkty bez laktozy mogą zaszkodzić

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Dominika 20-03-2018, 13:26:

Od niedawana dowiedziałam się że nie toleruje laktozy.. Zdarzało mi się kilka razy chodzić do łazienki jak zjadłam płatki z mlekiem czy jogurt. Po tym jak przeszłam na dietę bezlaktozową od lightdiet jest lepiej. Nie przesiaduje często w łazince, lepiej się czuję. A produkty bez laktozy złe nie są i na pewno nikomu nie szkodzą.