PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Hochland: Wyzwaniem jest brak stabilności cen surowców

Hochland: Wyzwaniem jest brak stabilności cen surowców Peter Knauer /fot. Hochland
0 0

Największym wyzwaniem jest brak stabilności cen surowców. Spoglądając na mijający rok 2017, ceny surowców wykorzystanych do produkcji serów osiągały nienotowane wcześniej wysokie poziomy – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Peter Knauer, dyrektor generalny w Hochland Polska.

Zwraca uwagę, że ceny skupu mleka wzrosły w trzecim kwartale tego roku o 32 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Ceny masła (od producentów) wzrosły w analogicznym okresie o prawie 64 proc. - Oprócz materiałów wykorzystywanych do produkcji serów, wzrosły też ceny zakupu opakowań. Trudno w takich warunkach planować – mówi Peter Knauer.

Podkreśla, że znacząco też rosną koszty stałe, m.in. płace i koszty pracy oraz energii elektrycznej. - To naturalnie przekłada się na koszty produkcji. Dynamika wzrostu cen żywności, a w szczególności produktów nabiałowych jest coraz większa. Jednak ze względu na rosnące dynamicznie płace (powyżej inflacji), siła nabywcza konsumentów cały czas rośnie – mówi dyrektor generalny w Hochland Polska.

- Kolejne wyzwanie – to rozwój rynku pracy. Brakuje po prostu rąk i głów do pracy. Zastanawiamy się, w jaki sposób odpowiadać na to wyzwanie – dodaje.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

67738 13-02-2018, 09:21:

A czy tylko u was brakuje ludzi do pracy? U rolnika również, też mamy rosnące koszty pracy i płacy,prąd, paliwo wszystkie premiksy podrożały od początku roku, nie wiem czemu ma słuzyć ten artykuł, chcecie w ten sposób uzasadnić obniżki ceny mleka do skupu? Przecież od dawna wszyscy wiedzą jak "regulujecie" cenami, tylko nie wszyscy chcą się "dogadać" i tylko dzięki takim ludziom jest niekiedy przyzwoita cena mleka w skupie.