PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Instytut Matki i Dziecka: 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D

 Instytut Matki i Dziecka: 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D fot. shutterstock
0 0

Według badania Instytutu Matki i Dziecka z 2016 roku, aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a niedobory wapnia występują aż u 42% dzieci w tym wieku. Ponadto, aż 56% polskich dzieci spożywa zbyt mało błonnika, który stanowi niezbędny element zbilansowanej diety i wspiera prawidłową pracę brzuszka.

W ciągu pierwszych 3 lat życia układ pokarmowy maluszka rozwija się bardzo dynamicznie, a pełną sprawność osiąga dopiero około 5.-7. roku życia dziecka. Odpowiada za prawidłowe trawienie, oraz za wchłanianie składników odżywczych. Choć aktywność enzymów trawiennych osiąga optymalny poziom po ukończeniu przez dziecko 1. roku, wcale nie oznacza to, że może ono już jeść to, co rodzice. Brzuszek Juniora wciąż wymaga szczególnej troski i wsparcia. Jest bardzo wrażliwy i delikatny, a dieta stosowana przez całą rodzinę często nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na niezbędne dla niego witaminy czy składniki mineralne. Od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zależy nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie maluszka. Właściwie odżywione dziecko rozwija się prawidłowo, ma apetyt, chętnie się bawi i łatwiej się uczy nowych rzeczy.

Organizm maluszka po 1. roku życia, podobnie jak niemowlęcia, jest wciąż bardzo wrażliwy na nadmiar lub niedobór określonych składników, a jego potrzeby żywieniowe są zupełnie inne od potrzeb osób dorosłych. Należy pamiętać, że dziecko w tym wieku potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej niektórych składników pokarmowych w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorosły. Dlatego jego menu powinno różnić się od tego stosowanego przez rodziców, a jego podstawę nadal powinno stanowić mleko oraz produkty mleczne. Dieta rocznego dziecka powinna być zbilansowana, co oznacza odpowiedni dobór określonych składników dopasowanych do jego potrzeb. Powinna zawierać odpowiednią kompozycję witamin i składników mineralnych. W jej komponowaniu pomocny może być modelowy talerz żywieniowy, który m.in. uwzględnia 3 porcje mleka (lub przetworów mlecznych) dziennie. Na tym etapie, dla prawidłowego rozwoju i wzrostu małego dziecka, szczególnie ważne są: białko, witamina D, wapń, żelazo, kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, błonnik.

Zapotrzebowanie na te składniki u rocznego maluszka jest znacznie wyższe niż zapotrzebowanie dorosłego w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Tymczasem, jak pokazały wyniki badania Instytutu Matki i Dziecka z 2016 roku, aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a niedobory wapnia występują aż u 42% dzieci w tym wieku. Ponadto, aż 56% polskich dzieci spożywa zbyt mało błonnika, który stanowi niezbędny element zbilansowanej diety i wspiera prawidłową pracę brzuszka.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

MM 20-12-2017, 09:27:

Dlaczego nie piszecie Państwo nigdzie, że jest to artykuł sponsorowany?