PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Kolejny spadek cen na giełdzie GDT

Kolejny spadek cen na giełdzie GDT Jakub Olipra, ekonomista, Credit Agricole Bank Polska SA
0 0

6 marca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1049 pkt. wobec 1055 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 20 lutego br. (spadek o 0,6%), co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to już drugi z rzędu spadek indeksu GDT - mówi Jakub Olipra, ekonomista, Credit Agricole Bank Polska SA.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 4 z 8 jego składowych: maślanki w proszku (-4,3%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (-3,2%), masła (-1,0%) oraz pełnego mleka w proszku (-0,8%). Wzrost odnotowały natomiast ceny odtłuszczonego mleka w proszku (+5,5%), kazeiny podpuszczkowej (+2,2%) oraz sera Cheddar (+1,7%). Laktoza nie była oferowana na aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 19 292 t wobec 20 256 t na poprzedniej aukcji (-4,8%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 20 marca.

- Wyniki aukcji są spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen na początku br. związanym z obawami o produkcję mleka w Nowej Zelandii ceny produktów mlecznych powrócą do trendu spadkowego - dodaje Jakub Olipra.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Branża mleczrska 07-03-2018, 23:00:

Nie wiem dlaczego Portal Spożywczy publikuje opinie Panów z banków, zamiast kogoś z branży? Najlepszy przykład ten komentarz, Jeżeli chcecie publikować podsumowanie sesji na GDT to może kogoś z Polish Dairy. Jest to jedyna firma z tego co wiem, która jest związana z tą giełdą i mają w Zarządzie osoby zarówno znające się na giełdach, a co ważniejsze z branży mleczarskiej. Przez cały rok mieliśmy wmawiane przez bankierów, że ceny wysokie masła to skutek większego spożycia na świecie, a po podsumowaniu roku okazuje się, że produkcja w 2017 roku była mniejsza niż w 2016.

M. Szczepański - Polish Dairy 07-03-2018, 16:05:

Niestety do powyższego komentarza rynkowego wkradł się drobny błąd. Krajowa firma POLISH DAIRY sprzedała na tej sesji całą wystawioną ofertę Laktozy M100 i część M200. Prawdopodobnie błąd wziął się z niewłaściwej interpretacji wyników GDT. Oznaczenie "np" nie oznacza, że towar nie został sprzedany, a jedynie, że był sprzedany po cenie wywoławczej.O braku sprzedaży mówi oznaczenie "ns".