PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Konkluzje po posiedzeniu Rady Ekonomicznej Obserwatorium Rynku Mleka

Konkluzje po posiedzeniu Rady Ekonomicznej Obserwatorium Rynku Mleka fot. Fotolia
0 0

W dniu 27 marca br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ekonomicznej Obserwatorium Rynku Mleka (MMO), w którym uczestniczyli eksperci z różnych ogniw mleczarskiego łańcucha dostaw: CEJA (młodzi farmerzy), COPA-COGECA (rolnicy i spółdzielnie), ECVC (rolnicy), EMB, (Europejska Rada Mleczarska), EDA (przemysł mleczarski), Eucolait (handel mleczarski), Eurocommerce (sieci handlowe).

Prezentacje oraz informacje wymienione podczas spotkania wykazują, że:

- W 2017r. dostawy mleka w UE wzrosły o 1,8 % ( o 2,7 miliona ton ). Wzrost produkcji utrzymywał się również w styczniu 2018 ( +4% w stosunku do roku ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 500 000 ton). Stanowi to około jednej trzeciej tego co można uznać, za zrównoważony wzrost w całym roku. Produkcja serów, masła oraz OMP również wzrasta (to ostatnie o 10% w styczniu).

-  Średnie ceny mleka surowego znacząco spadły w styczniu ( -4,7%), na co wpływ miała głównie sytuacja w Niemczech ( -8%), Holandii ( -10%) oraz Belgii ( - 11% ). Poziom cen ( 35,6 c/kg) jest nadal zdecydowanie wyższy niż przed rokiem i od średniej z ostatnich 5 lat.

- W ostatnich tygodniach ceny większości produktów mleczarskich wzrosły. Jedynie w przypadku OMP utrzymuje się stabilny trend malejący, którego dotychczasowym skutkiem w 2018r. jest skumulowany spadek cen o 8%. Wyższe ceny masła z nadwyżką kompensują spadek cen OMP, zatem teoretyczna cena ekwiwalentu mleka powinna być wyższa niż w lutym. Poziomy cen OMP w UE i USA zbiegły się w minionych tygodniach, ale amerykański produkt jest nadal o 8% tańszy.

- Publiczne zapasy interwencyjne OMP na koniec lutego wynoszą 376 000 ton. Ilość ta zmaleje w skutek sprzedaży dokonywanych w lutym i w marcu.

-  Ocena wielkości zapasów w UE w oparciu o podejście rezydualne (produkcja + import – spożycie – eksport) wskazuje na normalny lub nawet niski poziom zapasów OMP znajdujących się u przedsiębiorców – pomimo wzrostu produkcji. Biorąc pod uwagę popyt, na rynku powinno znaleźć się miejsce na uwolnienie OMP z magazynów interwencyjnych – zwłaszcza po szczycie produkcyjnym przypadającym na maj. Zapasy masła nigdy nie były tak niskie jak teraz, co pozwala przewidywać rekordowe ceny i napięcia podażowo-popytowe w drugiej połowie roku. Zapasy serów w relacji do popytu są na normalnym poziomie.

-  Łączna produkcja mleka na świecie w 2017r. wzrosła o 1,7% - głównie za sprawą UE oraz USA. Z powodu panującej od grudnia suszy, produkcja mleka w Nowej Zelandii zmalała (w styczniu skup mleka spadł o 4,9%, a o 7% zmalała produkcja białka i tłuszczu). Produkcja w Australii i Ameryce Południowej wzrasta po spadkach odnotowanych w minionym sezonie.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!