PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Kto powienien zapłacić kary mleczne?

Kto powienien zapłacić kary mleczne? fot. shutterstock
0 0

W związku ze stabilizacją na tym rynku, Komisja Europejska nie przewiduje pomocy dla producentów mleka – podaje MRiRW i uznaje kwestię ewentualnej pomocy dla producentów mleka za zamkniętą. Tymczasem samorząd rolniczy wskazuje na zadłużenie rolników i fakt, że ponoszą oni kary za rozwój branży, którego beneficjentami są podmioty, czerpiące zyski z wyprodukowanego przez rolników mleka - czytamy w serwisie farmer.pl.

MRiRW poinformowało, że nie będzie wdrożona żadna pomoc w postaci rekompensaty opłat za przekroczenie kwot mlecznych – Komisja Europejska nie wyraziła zgody na realizację uchwały polskiego rządu w tej sprawie. Ministerstwo dodało, że nie posiada informacji na temat kondycji finansowej producentów mleka odpowiedzialnych za opłatę z tytułu przekroczenia kwot indywidualnych.

Na forum unijnym nie trwają też prace nad wdrożeniem innej pomocy dla tej grupy rolników. Jak podaje ministerstwo, „W związku z obecną stabilizacją na rynku mleka, Komisja Europejska nie przewiduje pomocy dla producentów mleka.”

Tymczasem Podlaska Izba Rolnicza, rada powiatowa z Łomży, wystosowała do ministra rolnictwa pismo, w którym podaje, że producenci mleka byli zachęcani do modernizowania gospodarstw i rozwijania produkcji, a na wzroście produkcji mleka zarobił szereg podmiotów. Za jakieś wirtualne straty wynikłe z przekroczenia produkcji ma teraz natomiast płacić tylko rolnik. „(...) te same instytucje i zakłady, które mobilizowały rolników do rozwijania produkcji nie poczuwały się do obowiązku zapewnienia rolnikom należytego bezpieczeństwa” – napisanoe w liście. PIR domaga się uznania, że sprawa kar za przekroczoną produkcję jest niezakończona, a częściami kosztów z tytułu kar powinny być obciążone także inne podmioty, czerpiące zyski z wyprodukowanego przez rolników mleka.

Sprawę bada farmer.pl

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!