PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Mleko kokosowe i masło orzechowe muszą zniknąć z polskiego rynku

Mleko kokosowe i masło orzechowe muszą zniknąć z polskiego rynku Fot. Shutterstock
0 0

Polska musi dostosować się do unijnej decyzji o zakazie używania w nazwach wyrobów pochodzenia roślinnego nazewnictwa zarezerwowanego dla przetworów mlecznych. W związku z tym nazwy takie jak mleko kokosowe czy masło orzechowe nie będą mogły być używane.

Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało komunikat, w którym czytamy, iż w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2017r. w sprawie C-422/16 TofuTown.com i z powołaniem w nim Decyzji 2010/791/UE – zawierającej wykaz wyrobów roślinnego pochodzenia, dla których mogą być stosowane nazwy zarezerwowane dla przetworów mlecznych i wystąpieniem Polski do Komisji Europejskiej (pismem z dnia 4 września 2017r.) o wpisanie do powyższego wykazu zgłaszanych przez polskich przedsiębiorców nazw produktów (które spełniają w Polsce kryteria kwalifikowania się do wpisania ich do powyższej Decyzji) takich jak:

1) Mleko kokosowe

2) Śmietanka kokosowa

3) Masło orzechowe,

4) Masło migdałowe,

5) Mleko migdałowe,

6) Masło kakaowe

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że Komisja Europejska w odpowiedzi na wystąpienie Polski odmówiła uzupełnienia ww. wykazu.

- Z uwagi na to, że nie otrzymaliśmy od przedsiębiorców dodatkowych argumentów potwierdzających 30 letnią obecność wnioskowanych produktów na rynku polskim – Polska nie miała argumentów, żeby odwołać się od Decyzji Komisji – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Resort rolnictwa podkreśla, że w związku z powyższym należy mieć na uwadze, że stosowanie w języku polskim nazw takich jak: mleko kokosowe, śmietanka kokosowa, masło orzechowe, masło kakaowe, masło migdałowe, mleko migdałowe nie jest możliwe, a polskie organy będą miały obowiązek podejmowania odpowiednich czynności zmierzających do egzekwowania przestrzegania zakazu używania nazw przeznaczonych dla produktów pochodzenia mlecznego, również w odniesieniu do tych nazw.

POLECANE

KOMENTARZE: (18)

+ DODAJ KOMENTARZ

~ja 07-03-2018, 13:49:

Niech się wezmą za ślimaki-ryby i marchewkę-owoc!

observator 02-03-2018, 13:41:

w innych krajach można używać coco butter ale w Polsce już masło kakaowe nie. Jak zwykle ktoś przekombinował! Zęby chociaż te podstawowe mleko było mlekiem a nie kombinacją tłuszczów zwierzęcych z roślinnymi. Jak producenci masła dodają olej kokosowy do masła to nie ma problemy aby finalny produkt nazywać masło?

Klaudia 28-02-2018, 14:36:

Słowo "mleczko" może być używane, wystarczy zmienić nazwę z "mleka kokosowego" na "mleczko kokosowe". Mleko, z definicji, to wydzielina gruczołów mlecznych ssaków, więc stosowanie też nazwy do produktów roślinnych jest troszkę.... głupie. :) dla niektórych to trochę infantylne, jednak powinniśmy nazywać wszystko tak, jak się powinno. Takie jest moje zdanie :)