PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Przemysł wzywa do ochrony nazw produktów mleczarskich w przyszłym prawodawstwie UE

Przemysł wzywa do ochrony nazw produktów mleczarskich w przyszłym prawodawstwie UE fot.PTWP
0 0

Wspólnie z Europejskim Stowarzyszeniem Mleczarstwa (EDA) i Eucolait, Komitety Copa i Cogeca wzywają UE, aby nadal dbała o to, by produkty mleczne były chronione w prawodawstwie UE oraz w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) przed wprowadzającymi w błąd opisami w ich sprzedaży.

Głównym celem przepisów UE dotyczących etykietowania jest informowanie konsumentów o produktach
żywnościowych i sprawiają, że opisy handlowe stają się bardziej przejrzyste, aby uniknąć praktyk wprowadzających w błąd.

- Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał ostatnio orzeczenie w którym stwierdza, że ​​terminy mleko, serwatka, śmietana, masło, maślanka, ser i jogurt nie mogą być używane do opisu produktów roślinnych. Pomoże to zatrzymać firmy spożywcze, które sprzedają produkty oznaczone jako "mleko sojowe" lub "tofu" masło "z oznaczenia jako" mleko " "lub" masło ". Problem nie polega na roślinnych składnikach, to często innowacyjne produkty na rynku, ale chodzi o to, aby konsumenci nie byli wprowadzani w błąd. Nie powinno się mylić właściwości odżywczych produktów zwierzęcych i produktów pochodzenia roślinnego - wyjaśnił Pekka Pesonen, sekretarz Copa i Cogeca.

- Przykładowo, produkty mleczne zawierają dużo wapnia i mają szeroką gamę niezbędnych składników odżywczych szczególnie istotnych dla dzieci i osób starszych. Wprowadzanie w błąd konsumentów jest mylące w produktach takich jak mleko sojowe, czy masło tofu, gdyż mówi o absolutnie różnych produktach, których właściwości odżywcze są dalekie od unikalnej mieszanki makro- i mikroelementów mleka i nabiału - dodają Alexander Anton, Europejski Sekretarz ds. Dairy Association (EDA).

Europejskie Stowarzyszenie Mleczarstwa i Eucolait, Copa i Cogeca konsekwentnie wzywają UE do dopilnowania, aby normy mleczarskie i normy handlowe były chronione w prawodawstwie UE i były respektowane przez wszystkich partnerów łańcucha dostaw. Muszą być w pełni egzekwowane przez państwa członkowskie.

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!