PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Rynek mlecznych produktów trwałych jest chimeryczny

Rynek mlecznych produktów trwałych jest chimeryczny Edmund Borawski, fot. Mlekpol
0 0

Rynek produktów trwałych: mleka w proszku, serwatki w proszku jest trudny, chimeryczny. Są lata, kiedy daje to duże profity, są lata kiedy wręcz przeciwnie, musimy dokładać – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Edmund Borawski, prezes Zarządu SM Mlekpol w Grajewie.

Prezes podkreśla, że dla SM Mlekpol najważniejszy jest rynek konsumenta, polski rynek. - Szanujemy jednak eksport z jego potencjałem. W handlu zagranicznym mamy znaczący dorobek, który z roku na rok powiększa się – mówi Edmund Borawski.

W jego opinii, branża przetwórstwa mleka jest specyficzna. - W dniach wolnych od pracy, w święta obserwujemy mniejsze zapotrzebowanie na produkty mleczne do bezpośredniej konsumpcji, natomiast mleko, które produkują członkowie naszej spółdzielni zobowiązani jesteśmy zagospodarować – mówi.

Potrzebny jest potencjał przetwórczy, w pewnym sensie buforowy, który zapewnia rolnikom - producentom mleka, ciągłość produkcji i zbyt. - Taki potencjał da nam z pewnością największy i najnowocześniejszy Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich, w Mrągowie – wyjaśnia prezes Borawski.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol posiada 12 zakładów. Co roku skupuje i przerabia ponad 1,7 mld litrów mleka, co stanowi 15 proc. skupu surowca w kraju. Mleko odbiera od 11 tys. rolników, zatrudnia 2,3 tys. pracowników.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!