PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Sachajko na EEC 2018: Rolnicy powinni być właścicielami dalszych ogniw łańcucha produkcji żywności

Sachajko na EEC 2018: Rolnicy powinni być właścicielami dalszych ogniw łańcucha produkcji żywności Jarosław Sachajko, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP, fot. PTWP
0 0

- Rolnicy muszą być właścicielami dalszych ogniw łańcucha produkcyjnego. Teoretycznie w mleczarstwie tak jest. Natomiast byłem w kilku spółdzielniach i rolnicy niewiele tam mogą. Zostali oderwani od spółdzielni. Rolnik sobie - jest tylko producentem mleka, a spółdzielnia sobie. Duzi producenci mleka zaczynają dyktować ceny, przez co odrywamy się od podstawowej zasady spółdzielczości - mówił Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC 2018.

Jarosław Sachajko wskazał, że rolnictwo musi być inaczej traktowane niż pozostałe działy gospodarki.

- Wolny, nieregulowany rynek powoduje degradację rolnictwa. Stąd Wspólna Polityka Rolna. Początkowo wyglądało to aż za dobrze, UE odeszła od dofinansowania. Obecnie rolnicy mocno się starzeją w całej UE i w Polsce. Sama Unia zaczęła nieco po macoszemu patrzeć na rolnictwo, w efekcie średnio w rolnictwie zarabia się znacznie mniej niż w pozostałych sektorach, w Polsce nawet kilkakrotnie mniej niż w Europie Zachodniej - dodał.

W ocenie posła Kukiz '15 WPR działa dziś na korzyść krajów starej UE. 

- Mamy coraz więcej obowiązków nakładanych na rolników. A rolnictwo to nie tylko produkcja żywności. Nie mamy już dziś problemów z wyżywieniem, jest więc nacisk na dbanie o środowisko, ale za tym nie idą pieniądze. Finansowanie WPR nie nominalnie, a procentowo jest coraz niższe. W USA czy w Chinach wspierają swój przemysł rolno-spożywczy dużo bardziej, ale jak tak dalej pójdzie to będziemy kupowali żywność z Chin - dodał.

Sachajko przekonywał, że państwo powinno stworzyć takie regulacje żeby przedsiębiorcy chcieli się zrzeszać.

- Jest jakiś powód, że w Europie Zachodniej rolnicy chcą przystępować do spółdzielni a w Polsce to się nie dzieje. Nie można wszystkiego zrzucać na karb minionej epoki - dodaje.

Jarosław Sachajko postuluje, że rolnik nie może produkować tylko produktów podstawowych.

- Rolnicy muszą być właścicielami dalszych ogniw łańcucha produkcyjnego. Teoretycznie w mleczarstwie tak jest. Natomiast byłem w kilku spółdzielniach i rolnicy niewiele tam mogą. Zostali oderwani od spółdzielni. Rolnik jest tylko producentem mleka, a spółdzielnia działa sama. Duzi producenci mleka zaczynają dyktować ceny, przez co odrywamy się od podstawowej zasady spółdzielczości. Uważam, że duzi producenci powinni dostawać dodatkową dywidendę z zysków spółdzielni, przez co zaczynamy wykrzesywać z ludzi dodatkowe umiejętności i chęć nadzorowania co się w spółdzielni dzieje - dodał.

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Ar 17-05-2018, 09:01:

Fakt. W porównaniu z nominantami PIS i PSL wypada wyjątkowo dobrze.

Patryjota 16-05-2018, 20:13:

Nasz Poseł rolników