PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Spadki cen trzech produktów obniżyły indeks sesji GDT

Spadki cen trzech produktów obniżyły indeks sesji GDT Małgorzata Wysocka /fot. PTWP
0 0

Na 211 przypadającej na 1 maja sesji GDT zanotowano spadek głównego indeksu giełdowego o 1,1%. Spadek zanotowały tylko 3 produkty i to te wysokotłuszczowe. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 50% obrotów na GDT to handel WMP, a cena jego spadła o 1,5%, więc w związku z tym indeks też się obniżył. Poziom indeksu od dłuższego czasu jest na podobnym poziomie około 3500 USD – komentuje dla serwisu portalspożywczy.pl Małgorzata Wysocka, członek zarządu, Polish Dairy Sp. z o.o.

WMP, które na GDT sprzedawane jest tylko przez Fonterrę i głównie na rynek chiński zanotowało spadek do poziomu 3231 USD/MT i jak widać na podstawie notowań cena ta we wszystkich następnych miesiącach osiągnęła podobny poziom.

Zauważa, że drugi produkt pod względem poziomu obrotów SMP po raz trzeci z rzędu osiągnął wzrost cen. Jego średnia cena wyniosła 1999 USD. - Należy zwrócić uwagę, że SMP oferowane przez europejskie firmy jest tańsze o ponad 200 USD/MT. niż przez firmy spoza Europy. Jest to efektem dużych zapasów tego produktu jakie są w Europie. Na zwyżkę cen tego produktu ma wpływ przetarg ogłoszony przez Algierię, która jest dużym kupującym oraz zbliżający się Ramadan przed którym co roku ceny tego produktu wzrastały – mówi Małgorzata Wysocka.

AMF trzeci produkt pod względem wolumenu obrotów oferowany podobnie jak WMP tylko przez Fonterrę zanotował spadek o 1,9%, a jego cena wyniosła 6032 USD/MT. Pomimo spadku cena ta jest ceną wysoką i mało prawdopodobne, żeby utrzymała się długo na takim poziomie.

Masło oferowane również tylko przez Fonterrę nie zmieniło poziomu cenowego, który wyniósł 5647 USD/MT. Cena masła na GDT jest dużo niższa, niż cena jaką osiąga ten produkt w Europie. Po trzykrotnych wzrostach na poprzednich sesjach cena się ustabilizowała i nie należy się spodziewać wzrostów cenowych. Cena tego produktu w ciągu 5 ostatnich lat osiąga rekordowe wartości.

Ser cheddar osiąga również rekordowe ceny. Na tej sesji jego cena wzrosła o 3,1% do poziomu 4024 USD/MT i ten produkt również oferowany jest tylko przez Fonterrę. Trudno będzie w dłuższym czasie firmie z NZ utrzymać tą cenę, ponieważ firmy europejskie oferują ten produkt o około 300 USD niżej.

Kazeina po dużych wzrostach na dwóch poprzednich sesjach teraz jej cena spadła o najwyższą wartość jaka była na tej sesji bo aż o 10,5% i osiągnęła średni poziom cen 5177 USD/MT.

Laktoza jest produktem, który charakteryzuje się dużymi różnicami cenowymi pomiędzy oferującymi ten produkt na GDT - firmami europejskimi, a amerykańskimi bo dochodzi nawet do 60% różnicy w cenie. Cena tego produktu na tej sesji wzrosła o 0,6% i wyniosła 616 USD/MT. Na decyzje zakupowe oprócz ceny duży wpływ ma jakość tego produktu oraz znajomość marki.

Maślanka w proszku, która nie na każdej sesji jest oferowana i jej poziom sprzedaży jest najniższy wśród ośmiu wystawianych produktów, podczas 211 sesji cena jej wzrosła o 0,5% i osiągnęła poziom 1990 USD/MT.

Podczas 211 sesji zakupów dokonało rekordowo mało, bo tylko 97 kupujących spośród 519 zarejestrowanych na GDT. Sprzedano też tylko 19 508 MT wszystkich produktów.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!