PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Stale rosną koszty branży mleczarskiej

Stale rosną koszty branży mleczarskiej Tadeusz Proczek /fot. PTWP
0 0

Bolączkami naszej branży są zmieniające się przepisy czy nowe prawo wodne. To podwyższa koszty działalności zakładów przetwórczych, a nie można tego przekładać na ceny wyrobów mleczarskich, a nie można tego robić kosztem cen płaconych za mleko – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Tadeusz Proczek, prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim.

- Wiemy, że koszty pracy są w Polsce wysokie i jeszcze będą rosły. Wpływa na to brak rąk do pracy, a praca w mleczarstwie nie jest łatwa, trzeba pracować w dni wolne czy świąteczne, więc tym bardziej trudno o dobrego pracownika. Jeżeli się go ma, trudno go utrzymać. Koszty pracy rosną, ale także koszty eksploatacji maszyn rośnie, części zamienne są również drogie. Ogólnie można powiedzieć, że koszty zakładów przetwórczych rosną, a ceny uzyskiwane za produkty są na niskim poziomie – mówi Tadeusz Proczek.

Zwrócił także uwagę na czynnik spekulacyjny na rynku mleczarskim. - Jeżeli mówimy o branży mleczarskiej, to spekulacja występuje od wielu lat. Z tego powodu trudno przewidywać jak zachowa się rynek. Nie do końca rynek reguluje jak kształtują się ceny i popyt – mówi prezes OSM Grodzisk Mazowiecki.

Podkreślił równocześnie, że technika mleczarska idzie w stronę, jak świat nie stoi w miejscu i mamy bardzo szybki rozwój rozwój technologii. - Firmy konkurując ze sobą szukają nowych, lepszych rozwiązać, ale muszą także uwzględniać zmieniające się prawo – znowu wracamy do prawa wodnego. Nowe rozwiązania technologiczne muszą uwzględniać i konieczność redukcji kosztów w zakładach – uważa Tadeusz Proczek.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!