PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Technika mleczarska kładzie nacisk na higienę i koszty

Technika mleczarska kładzie nacisk na higienę i koszty prof. Jan Limanowski
0 0

Kierunkiem rozwoju techniki mleczarskiej jest przede wszystkim higiena oraz zwrócenie szczególnej uwagi na budowę i działanie aseptyczne – powiedział w rozmowie z serwisem portalspożywczy prof. Jan Limanowski, kierownik katedry w jednostce Inżynierii i Aparatury Procesowej na wydziale nauki o żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Zaczynamy mówić bardzo poważnie o higienie. Nie można powiedzieć, że to nowość, gdyż zawsze wiadomo było, że produkując żywność trzeba to robić higienicznie. Jednak teraz po raz pierwszy zdarzyło mi widzieć i odbyć rozmowy na temat wymienników para-para, gdzie z jednej strony mamy zwykłą parę technologiczną, a z drugiej mamy parę spożywczą, czyli oddziaływającą bezpośrednio na produkt. To może wydawać się trywialne, ale podobnie jest z wodą – mamy wodę technologiczna i wodę spożywczą – mówi prof. Limanowski.

Zwrócił także uwagę, że firmy techniczne i technologiczne zauważają konieczność redukcji kosztów produkcji. - Chcę powiedzieć, że każda prezentacja, jaka miała miejsca na tego rocznym Techmilku, to próba wejścia w analizę kosztów, zysków, strat, jest to analiza co bardziej się opłacało, a co mniej, metoda porównywania, nie tylko technologii, ale mamy skupienie na pieniądzach – mówi prof. Jan Limanowski.

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

raz 22-02-2018, 12:01:

Pomóżmy odrodzić się Browarowi Fuhrmann w Połczynie-Zdroju !!! Sprawmy aby legendarne Piwo Połczyńskie powróciło na Pomorze.
Do dnia dzisiejszego czeski nabywca spółki - Browary Lobkovicz nie podały oficjalnego powodu odstąpienia od transakcji przejęcia Browaru Fuhrmann.
Skutki były tragiczne i doprowadziły do rocznej przerwy w produkcji piwa w połczyńskim browarze.
Naraziły też na straty wielu dostawców i wpędziły w nędzę wielu pracowników.