PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

W 2017 r. koszty w branży mleczarskiej wzrosły bardziej niż przychody

W 2017 r. koszty w branży mleczarskiej wzrosły bardziej niż przychody fot. shutterstock
0 0

Większa ilość przerobionego mleka oraz wyższy niż przed rokiem poziom cen zbytu produktów mleczarskich wpłynęły na zdecydowany wzrost przychodów firm zajmujących się przetwórstwem mleka. Warto jednak zauważyć, że koszty działalności zwiększyły się w większym stopniu niż przychody - mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Według danych Pont-Info, w 2017 r. przychody firm branży mleczarskiej, zatrudniających co najmniej 10 osób, zwiększyły się o 21,5% do rekordowego poziomu 34,1 mld zł. Przychody firm zajmujących się przetwórstwem mleka zwiększyły się w większym stopniu niż przychody firm zajmujących się produkcją artykułów spożywczych ogółem, co w konsekwencji spowodowało wzrost udziału tego sektora w przychodach branży spożywczej z 13,8  do 15,5%. Wzrost przychodów branży mleczarskiej wynikał przed wszystkim z wyższych cen uzyskiwanych za większość produktów. Ceny zbytu masła były o 52% wyższe niż w 2016 r. Przeciętne ceny serów Edam i Gouda zwiększyły się po 20%, w OMP wzrosły o 2%. Kolejnym czynnikiem, oddziaływującym na wzrost przychodów branży, był  zwiększony przerób mleka - w 2017 r. do skupu trafiło o 4,7% więcej mleka niż przed rokiem - informuje BGŻ BNP Paribas.

Koszty działalności branży wzrosły w większym stopniu niż przychody, bo o 21,6% do 33,3 mld zł, co w znaczącym stopniu wynikało z wyższych cen płaconych producentom za mleko - średnia cena skupu mleka była o 25,1% wyższa niż w 2016 r.

W konsekwencji wyższej dynamiki wzrostu kosztów niż przychodów, wskaźniki rentowności  mleczarni uległy nieznacznej obniżce. Stopa zysku brutto spadła  z 2,38% w 2016 r. do 2,32% w 2017 r., a na poziomie netto obniżyła się  z 1,94 do 1,84%. Na spadek rentowności wpłynęła przede wszystkim druga połowa roku, gdyż w I p. 2017 r. wskaźnik zysku netto wyniósł 3,05%, co było związane ze spadkiem cen zbytu większości produktów mleczarskich w IV kw. 2017 r. przy wzrastających cenach płaconych rolnikom za mleko.

Stosunkowo dobra koniunktura w mleczarstwie przełożyła się na zdecydowany, bo ponad 20-proc.  wzrost inwestycji, do rekordowego poziomu 1,05 mld zł. Przedsiębiorstwa inwestowały przede wszystkim w zakup maszyn i urządzeń technicznych - nakłady na ten cel stanowiły 66% wartości inwestycji ogółem -a ich wartość w 2017 r. zwiększyła się o 19%. Nakłady na budynki i budowle wzrosły o 24% do 267 mln zł. Warto też zauważyć, że inwestycje w środki transportu zwiększyły się o 49% do 58 mln zł.

Chociaż działalność inwestycyjna była przede wszystkim domeną wielkich zakładów (zatrudniających co najmniej 250 os.) – 77% wartości inwestycji – to warto zwrócić uwagę, że w jednostkach mniejszych (9-249 os.) nakłady inwestycyjne wzrosły aż o 55% do 242 mln zł.

 

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!