PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Wkrótce nie będzie specjalistów dla przemysłu okołospożywczego

Wkrótce nie będzie specjalistów dla przemysłu okołospożywczego prof. Jan Limanowski
0 0

Seminarium typu Techmilk wskazuje na ogromne ssanie przemysłu na naszych absolwentów. To niesamowite dziwne, że młodzież, abiturienci nie chcą studiować inżynierii przetwórstwa żywności, czyli techniki przetwórstwa żywności. To jest dla mnie niesamowicie dziwne, gdyż po tym kierunku dostaje się dobra pracę, która jest dobrze płatna, a chętnych nie ma – podkreśla w rozmowie z serwisem portalspożywczy prof. Jan Limanowski, kierownik katedry Inżynierii i Aparatury Procesowej na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jego zdaniem, inżynieria przetwórstwa żywności czy inżynieria chemiczna i procesowa, kierunki które działają na Uniwersytecie Warmińsko-mazurskim w Olsztynie, bez odpowiedniego działania promocyjnego i reklamy padną.

- Te studia nie są szczególnie trudne. Nie mogę tego zrozumieć, co się dzieje, dlaczego młodzież nie chce studiować na kierunkach paratechnicznych. Niestety nie mamy chętnych. Próbowaliśmy rozmawiać z przedstawicielami firm, aby namawiali młodzież do studiowania, bo za chwilę nie będą mieli kogo zatrudniać. Nie będzie specjalistów dla przemysłu okołospożywczego – ubolewa prof. Limanowski.

Seminarium Techmilk odwiedziła grupa studentów katedry Inżynierii i Aparatury Procesowej na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kilka osób pracowało także w sekretariacie.

POLECANE

KOMENTARZE: (7)

+ DODAJ KOMENTARZ

kaczka 15-02-2018, 13:46:

Kończyłam te studia kilka lat temu. Nie wiem jak teraz, ale wtedy właśnie program był nastawiony mocno na nauki ścisłe, a praktycznej wiedzy praktycznie w ogóle.
I wcale te studia nie należą do łatwych.
Szkoda że z tego co się uczyłam wykorzystałam w pracy może z 10%, nie więcej.

rt 15-02-2018, 11:56:

Kończyłem ten wydział :) Praca jak w przemyśle ... dość ciężka chociaż zależy to od firmy, do której sie trafi. Za to wynagrodzenia to dramat i porażka :)

Doświadczony technolog 14-02-2018, 22:24:

Studia bardzo trudne a i praca bardzo ciężka zwłaszcza w rybach i mięsie