PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Zapasy mleka w proszku muszą być jak najszybciej zagospodarowane

Zapasy mleka w proszku muszą być jak najszybciej zagospodarowane Tadeusz Proczek /fot. PTWP
0 0

mleko w proszku, które muszą być jak najszybciej zagospodarowane, gdyż ten produkt ma już 2-3 lata. Te mleko jest dobre i może być zagospodarowane na cele spożywcze, ale jest problemem dla branży, gdyż białko mleka od dłuższego czasu, od czasu kryzysu, gdy miał miejsce interwencyjny zakup mleka w proszku, ma cenę niską – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Tadeusz Proczek, prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim.

- To, że firmy uzyskiwały wyższe spieniężenie jest zasługą tylko i wyłącznie cen tłuszczu mlecznego, który osiągnął niespotykane w branży mleczarskiej dotychczas wysokości. To przełożyło się na ceny masła, a teraz ponownie mamy dołek cenowy – białko ma niską cenę, na którą wpływają właśnie olbrzymie zapasy mleka w proszku zakupionego w ramach interwencji – mówi Tadeusz Proczek.

W jego opinii, jest obawa, jak dalej będzie się krystalizować sytuacja w branży i jakie ceny surowca utrzymają się w ciągu najbliższych miesięcy. - W tej chwili mamy do czynienia z obniżkami cen mleka. Jeśli to się utrzyma, to możemy mieć powtórkę z 2014 - 2015 roku, gdy ceny surowca były bardzo niskie. Trudno przewidzieć jak sytuacja się rozwinie, gdyż nie zawsze działania rynkowe przekładają się na sytuację w branży mleczarskiej – mówi prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!