PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

22 marca to Światowy Dzień Wody

22 marca to Światowy Dzień Wody fot. shutterstock
0 0

W roku 2018 Światowy Dzień Wody przypada na 22 marca. World Water Day ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii - informuje serwis Kalbi. Ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dobrego dostępu do wody pitnej, zasoby czystej wody są ograniczone, także w Europie – podkreślają ekolodzy z Klubu Gaja.

Woda zajmuje ponad 70% powierzchni naszej planety. Jest źródłem życia i składnikiem wszystkich żywych organizmów. Mimo, że jej brak może wydawać się odległy, okazuje się, że ta wizja jest coraz bardziej realna. W ciągu ostatnich 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca spadła aż o 26%.

22 marca jest Światowy Dzień Wody – warto więc pamiętać o tym, że każdy z nas, każdego dnia, w swoim małym świecie, może pomóc zatroszczyć się o jej zasoby.

Jak informuje Nestlé gdyby z istniejących oceanów, mórz, jezior, rzek, lodowców oraz z tej niewidocznej, podziemnej wody zrobić oddzielną kulę, miałaby ona średnicę w linii prostej jak z Warszawy do Paryża. Jednak gdy usuniemy z tej kuli wodę słoną, zostanie jedynie 160 kilometrów, a należy pamiętać, że nie każda woda słodka zdatna jest do picia. To niewiele, ale taka ilość wody musi wystarczyć na zaspokojenie potrzeb całej populacji ludzkiej. Mowa tu nie tylko o minimum 1,5 litra płynu, który człowiek powinien przyjmować codziennie, ale również o wodzie wykorzystywanej przy produkcji, rolnictwie czy przemyśle. Zasoby wody pitnej kurczą się błyskawicznie, podczas gdy ludzi na Ziemi przybywa i mają oni coraz większe potrzeby.

Już w latach 90. czołowi naukowcy, w tym zdobywcy Nobla, wystosowali manifest, w którym apelowali w sprawie ginących zasobów wodnych. 25 lat później, mimo rosnącej świadomości społecznej, zasoby wodne zmniejszyły się diametralnie o ponad 1/4. Deficyt wody może być najpoważniejszym problemem świata w XXI wieku.

 

POLECANE

KOMENTARZE: (1)

+ DODAJ KOMENTARZ

Irena 22-03-2018, 11:13:

Bardzo dobrze że jest taki dzień w kalendarzu. Ja swoje dzieci uczę oszczędzania wody. Wspieramy też akcję ciswoainki i Unicef kupując moją pierwszą cisowiankę. Pomagać trzeba zawsze. Woda jest niezbędna dla życia dla każdego, bez wyjątku