PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Bielska firma wodociągowa pogłębia zbiornik wody pitnej w Wapienicy

0 0

Bielska firma wodociągowa Aqua rozpoczęła przywracanie pierwotnej pojemności zbiornika wody w dolinie Wapienicy w Bielsku-Białej. Z dna usuwany jest muł i kruszywo. Spółka podała, że pojemność zbiornika zwiększy się o 250 tys. m sześc. do 3,75 mln m sześc.

Aqua podała, że prace obejmą niespełna jedną trzecią powierzchni akwenu w pobliżu brzegów, czyli ok. 50 tys. m kw. Prowadzone będą na głębokości do 6 m. Osad wybierany będzie z wydzielonych sektorów, które zostaną oddzielane od pozostałej części zbiornika groblami zabezpieczonymi folią. Pozwoli to uniknąć zmącenia reszty akwenu.

Zadanie będzie kosztowało "parę milionów złotych". Koszt w całości Aqua pokryje z własnych funduszy.

Prace pierwotnie miały się rozpocząć jesienią ub.r., ale plany pokrzyżowała pogoda.

Zbiornik zaporowy w Wapienicy został wybudowany blisko 90 lat temu. Z tego źródła w wodę zaopatrywana jest znaczna część Bielska-Białej. Prace polegające na usuwaniu z dna mułu prowadzone są po raz pierwszy.

Spółka podkreśliła, że im więcej wody trafi do bielskich wodociągów z wapienickiego zbiornika, tym niższe będą jej koszty. Jak wyjaśniono, w przypadku ujęcia w Kobiernicach trzeba używać pomp, których eksploatacja sporo kosztuje. Zapora w Wapienicy jest zlokalizowana na wysokości ok. 480 m. Woda w stronę miasta spływa grawitacyjnie.

Aqua poprzez 40 tys. punktów sprzedaży dociera do ok. 300 tys. mieszkańców oraz odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców. Dostarcza rocznie ok. 14 mln m sześc. wody oraz odbiera i oczyszcza ok. 12 mln m sześc. ścieków. W rękach samorządu Bielska-Białej jest 51 proc. akcji spółki.

Zapora w Wapienicy została wybudowana w latach 1929-1932 na potoku Barbara.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!