PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Bisfenol A uznany za substancję wzbudzającą szczególnie duże obawy

Bisfenol A uznany za substancję wzbudzającą szczególnie duże obawy fot. shutterstock
0 0

Komitet Państw Członkowskich (MSC) wyraził w zeszłym tygodniu jednogłośne poparcie dla uznania bisfenolu A za substancję wzbudzającą szczególnie duże obawy (SVHC) ze względu na działanie zaburzające układ hormonalny. Również sulfonian perfluoroheksanu PFHxS i jego sole będą zaliczone do SVHC ze względu na dużą trwałość tych związków oraz ich zdolność do bioakumulacji.

Bisfenol A, który sam przypomina żeński hormon estrogen, wykorzystywany jest do produkcji opakowań do żywności i napojów, a także butelek do karmienia dzieci.

MSC odpowiada za eliminowanie ewentualnych rozbieżności opinii państw członkowskich np. na temat wniosków dotyczących identyfikacji SVHC.

Bisfenol A znajduje się już na liście kandydackiej substancji stanowiących bardzo duże zagrożenie ze względu na jego działanie zaburzające układ rozrodczy. Niedawne głosowanie pozwoliło zaliczyć go również oficjalnie do grupy substancji zaburzających układ dokrewny, a więc mutagennych, mogących powodować raka i szkodliwie działających na rozrodczość.

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zamieści PFHxS na liście kandydackiej, jak również zaktualizuje obecny wpis dotyczący bisfenolu do końca czerwca 2017 r. Po opublikowaniu zaktualizowanej listy importerzy, producenci i dostawcy będą mieli obowiązki dotyczące nie tylko konkretnych substancji, ale także mieszanin i wyrobów je zawierających. Dotyczą one np. dostarczania odbiorcom kart charakterystyki.

Czytaj też: Konsumenci nie chcą żywności ze sztucznymi składnikami

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!