PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Julian Pawlak, KUPS: Rynek soków i nektarów w 2017 r. nieco wyhamował

Julian Pawlak, KUPS: Rynek soków i nektarów w 2017 r. nieco wyhamował Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)./ fot Żelazna Studio
0 0

- Wyzwaniem dla Stowarzyszenia i całej branży jest utrzymanie uznanej pozycji produktów owocowo - warzywnych i sokowniczych oraz przełożenie dotychczasowych osiągnięć na wymierne korzyści w spożyciu przetworów, w tym soków. W tym celu w Stowarzyszeniu KUPS podjęliśmy działania w zakresie opracowania i rejestracji krajowego systemu jakości przetworów z owoców i warzyw, opartego na oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych. W 2018 r. planujemy uzyskać uznanie systemu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisję Europejską - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Powtarzająca się od lat niestabilność na rynku owoców i ich przetworów, w roku 2017 stała się problemem na niespotykaną skalę. Fala wiosennych przymrozków spowodowała znaczne uszkodzenia w późniejszych odmianach jabłoni oraz wiśni. Jednocześnie w wielu rejonach kraju warunki agrometeorologiczne były niekorzystne dla uzyskania dobrej jakości owoców. A z drugiej strony ponownie problemem stała się nadpodaż owoców czarnej porzeczki.

- W podstawowy nasz owoc, czyli jabłka uderzyła klęska nieurodzaju, tym samym wystąpiła  trudna sytuacja na rynku jabłek przemysłowych. To trudny sezon dla przetwórców, bowiem jabłek jest dużo mniej. Wg mojej oceny zbiory są nie wyższe niż 2,6-2,8 mln ton w porównaniu do 3,9 mln ton w 2016/17. Do przetwórstwa w tym sezonie trafi nie więcej jak 1,4 mln ton, z czego na zagęszczony sok jabłkowy (ZSJ) 1,1 mln ton. To prawie o połowę mniej niż w sezonie 2016/2017. Około 0,3 mln ton przetwarzane jest na sok bezpośredni NFC. W porównaniu z rokiem 2016, zbiory jabłek są także niższe w całej Europie o około 20%, co przekłada się na zwiększony popyt  i wyższe ceny owoców deserowych - dodaje szef KUPS.

Potężny nieurodzaj dotknął też wiśni, ocenia się, że w 2017 r. pozyskano zaledwie ca 30-35% normalnego zbioru. Większość wiśni trafiło do mrożenia, na koncentrat przedsiębiorcy kupowali te owoce na Węgrzech, czy w Serbii.

Po kilku latach małego popytu i niskich cen czarnej porzeczki nie ma wątpliwości co do potrzeby korekty wielkości  ich produkcji, bowiem rynek wymusza dążenie do równowagi.

- Dokuczliwe dla wszystkich stron jest  coroczne występowanie niestabilnych cen owoców, a w ubiegłym roku przybrało to rozmiary wręcz niespotykane. Dosyć przypomnieć, że ceny za jabłka kierowane do przetwórstwa były wyższe niż owoców deserowych w poprzednim sezonie, a rok do roku wzrosły trzykrotnie, czyli 300%. Natomiast ceny ZSJ wzrosły chwilowo o 60-80%, więc ten "rozjazd" musi skutkować niską, często ujemną rentownością zakładów przetwórczych. Skutki dla słabszych firm, głównie tych z udziałem rodzimego kapitału mogą z czasem dać znać o sobie - mówi Julian Pawlak.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!