PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

KER: Reklamy Zbój Energy Drink przedmiotowo traktują kobiety

KER: Reklamy Zbój Energy Drink przedmiotowo traktują kobiety fot. shutterstock.com
0 0

Wykorzystanie w materiałach promocyjnych napoju energetycznego Zbój Energy Drink (MR Corp.) wizerunku kobiecego ciała nie miało związku z reklamowanym produktem i biorąc pod uwagę jej fabułę świadczy o przedmiotowym traktowaniu kobiet. Dlatego też ich emisja powinna być natychmiast wstrzymana orzekła Komisja Etyki Reklamy - czytamy na wirtualnemedia.pl.

KER rozpatrywała kilka skarg (w tym również złożonych przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa) na kilka reklam internetowych marki napoju Zbój Energy Drink. Były one emitowane w internecie w ramach cyklu „Z życia Zbója”.

W złożonych skargach argumentowano, że są to filmy o silnych podtekstach seksualnych, sugerujące, że do zdobycia kobiety wystarczy jedynie puszka napoju. W ocenie skarżących reklamy te w wulgarny sposób poniżają i uprzedmiotawiają kobiety, bo pokazują je jako obiekt seksualny.

Przedstawiciele firmy MR Corp w odpowiedzi na złożone skargi stwierdzili, że autorzy skarg stereotypowo oceniają całą sytuację oraz szufladkują aktorki grające w reklamie.

Komisja Etyki Reklamy stwierdziła, że wykorzystanie w reklamie Zbój Energy Drink kobiecego ciała nie miało związku z reklamowanym produktem i biorąc pod uwag fabułę reklamy świadczy o przedmiotowym traktowaniu kobiet. W ocenie KER reklama nie mieści się w ramach przyjętych norm etycznych i jej emisja powinna zostać niezwłocznie wstrzymana.

Więcej na wirtualnemedia.pl.

Producent napoju o nazwie Zbój swoją ofertę kieruje do współczesnych "prawdziwych mężczyzn". Firma wypuściła krótkie filmiki reklamowe, wszystkie o mocnym wydźwięku szowinistycznym. Na klipach kobietę sprowadzono do roli obiektu seksualnego, zaś mężczyzna przedstawiony jest jako zimny i wyrachowany samiec, który "bierze to, co mu się należy". Nie osiągnąłby tego jednak bez puszki Zbója w ręku. Dla przykładu – na jednym z filmików kąpiąca się w pełnym makijażu blondynka zostaje "wywabiona" z wanny przez gasnące nagle światło. Gdy w samym ręczniku wchodzi do pokoju, okazuje się, że korki wyłączył siedzący w sypialni mężczyzna, który z niebiesko-białą puszką w ręku zaciąga ją natychmiast do łóżka. W kolejnym filmie autorzy chcą pokazać, że ich napój pomaga uniknąć ryzyka seksu z... nieatrakcyjną kobietą. Zamroczony alkoholem i nie umiejący obiektywnie ocenić urody siedzącej przed nim dziewczyny facet, po wypiciu Zbója natychmiast orientuje się w sytuacji i szybko ucieka od partnerki.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!