PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Bogucki, MRiRW: Spadek cen ziemniaków to efekt rekordowych zbiorów

Bogucki, MRiRW: Spadek cen ziemniaków to efekt rekordowych zbiorów Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, fot. PTWP
0 0

Na konferencji prasowej zorganizowanej 7 marca 2018 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarza Stanu - Jacek Bogucki i Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Andrzej Chodkowski wypowiedzieli się odnośnie sytuacji na rynku ziemniaka i warzyw. Dodajmy, że równolegle odbywał się, w Blaszkach i Wróblewie, protest rolników i Unii Warzywno-Ziemniaczanej, którzy alarmują, że ich sytuacja jest fatalna.

- Jeśli chodzi o rynek ziemniaków w Polsce sytuacja w 2017 r. była taka, iż był to rekordowy w Polsce jak i w Europie rok, pod względem zbiorów ziemniaków. W Polsce zbiory wyniosły 9,5 miliona ton i były o 0,7 mln ton większe niż w roku 2016. Podobna sytuacja była na rynkach europejskich, co spowodowało dużą konkurencję i pociągało za sobą spadek cen - powiedział Sekretarz Stanu.

- W 2017 roku wyeksportowaliśmy 35 tysięcy ton ziemniaków, więcej niż w roku 2016 gdzie było to 26 tyś ton czy w 2015 – 16 tys ton.  Z tych liczb jasno wynika, że odnotowujemy znaczący wzrost eksportu. Inaczej sytuacja wygląda pod względem importu. W 2015 było to 146 tyś ton, a w 2016 - 151 tyś ton. W 2017 ta ilość była zdecydowanie mniejsza gdyż sprowadzono jedynie 117 tyś. ton ziemniaków - dodał.

Z Polski ziemniaki trafiają na rynki Mołdawii, Rumuni Łotwy, natomiast do nas trafiają ziemniaki z Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Grecji.

Rejestrując import ziemniaka z krajów trzecich, Bogucki podaje, że jedynie niewielka ilość odmian wczesnych trafia w okresie wczesnowiosennym na nasz rynek min. z Egiptu.

- Ale stanowi to niewielki ułamek importu i handlu ziemniakiem w naszym kraju. Import nie ma istotnego wpływu na kształtowanie się cen ziemniaków na rynku krajowym - zaznacz.

Jak powiedział Bogucki, w obrocie w Unii Europejskiej obowiązują zasady swobodnej wymiany towarów. Polska w sezonie 2015/ 2016 wyeksportowała 445,4 tyś ton ziemniaków i ich przetworów, natomiast w sezonie 2016/2017 odnotowano znaczący wzrost- na poziomie 797,3 tys ton. Wprowadzenie ewentualnych ograniczeń importowych odbiło by się spadkiem eksportu dla Polski. Dodatkowo wymagałoby decyzji na poziomie Unii Europejskiej, co w tej chwili jest trudne do dokonania.

Czytaj więcej na sadyogrody.pl

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!