PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Bronisze: Przed Wielkanocą wzmożony popyt na jaja i nowalijki

Bronisze: Przed Wielkanocą wzmożony popyt na jaja i nowalijki fot. shutterstock
0 0

W ostatnich dniach przed Wielkanocą na rynku hurtowym w Broniszach obserwowany jest wzmożony popyt na jaja, co widać po liczbie kupujących. Nowalijki są dosyć drogie, z powodu chłodnej pogody. Droższe niż w ubiegłym roku są też warzywa korzeniowe i jabłka odmian kwaśnych (szarlotkowych).

Ceny jaj kurzych są zróżnicowane. Zależą od systemu chowu niosek. Najtańsze są jaja od niosek w chowie klatkowym, tzw. "trójki" kosztują od 45-55 groszy za sztukę. Za jaja od kur z wolnego wybiegu trzeba już zapłacić nawet 75 groszy za sztukę, jaja ekologiczne to wydatek rzędu 1 zł za sztukę - poinformowała PAP rzeczniczka rynku Małgorzata Skoczewska.

Dodatkowo cena jaj zależy od ich wielkości, a także od liczby kupowanych sztuk. Porównując ceny do tych sprzed roku, na rynku w Broniszach wzrosły one o około 10 proc. Wzmożony popyt spowodował, że ceny wzrosły także w ciągu ubiegłego tygodnia. Teraz na kilka dni przed Świętami jaja są droższe od 5 do 10 groszy za sztukę. Nie zmieniły się natomiast ceny jaj przepiórczych, które, tak jak tydzień temu, kosztują po 5 zł za 18 sztuk, czyli 28 groszy za sztukę.

Warto zauważyć, że tegoroczna Wielkanoc wypada o 2 tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku, co w przypadku produkcji ogrodniczej ma istotne znaczenie. Pomimo, że przybywa krajowych nowalijek, ceny nie spadają w takim tempie, jakby tego oczekiwali konsumenci.

Jak zwykle ceny warunkowane są podażą, a ta pogodą. Spadki temperatur sprzed dwóch tygodni spowodowały opóźnienia w dojrzewaniu warzyw szklarniowych i wyższe koszty produkcji. Wprawdzie od tego tygodnia jest już w sprzedaży polska rzodkiewka, ale jest ona droższa niż importowana o ok. 1 zł za pęczek. Importowana kosztuje 1,5 zł.

Pomidory malinowe polskiej produkcji sprzedawane są w cenie od 11 do 14 zł za kilogram (spadek ceny 6 złotych w ciągu tygodnia), pomidory czerwone od 7,5 do 10 zł; ich cena też spadła. Wzrosły dostawy krajowych ogórków szklarniowych, kosztują one od 6,5 zł do 7 zł za kilogram.

Kapusta biała i cebula utrzymują cenę sprzed tygodnia. Cebula w ofercie hurtowej sprzedawana jest w cenie od 45 do 75 groszy za kilogram tj. o 1/3 drożej niż rok temu. Kapusta kosztuje 35 - 50 groszy za kilogram.

Drożeją warzywa korzeniowe. Marchew jest w ofercie hurtowej sprzedawana w cenie od 1,60 do 1,80 zł/kg, czyli o 30 groszy drożej niż tydzień temu. Natomiast w porównaniu do ubiegłego roku cena jest wyższa o 60 proc. Cena korzeni pietruszki jest dwukrotnie wyższa niż w 2017 r. Cena hurtowa waha się od 4 zł do 5,5 zł za kilogram. Powodem takiego wzrostu cen warzyw korzeniowych są m.in. niższe plony oraz dość niekorzystne warunki podczas zbioru, co skutkuje trudnościami w dobrym ich przechowaniu i większymi stratami przechowalniczymi.

Ceny ziemniaków w ostatnim tygodniu nie zmieniły się. Kosztują od 45 do 55 groszy za kilogram. Staniały natomiast importowane, młode ziemniaki, które oferowane są w hurcie w cenie 1,60 - 2,5 zł/kg. Ziemniaki sprowadzane są z Egiptu, Cypru, Maroka i Francji.

Znacznie podrożały jabłka odmian kwaśnych (szarlotkowych). Cena odmiany Boyken kształtuje się na poziomie 50-60 zł za 15-kg skrzynkę czyli 3,3 - 4 zł/kg, ale za Szarą Renetę, której jest bardzo mało, trzeba zapłacić nawet 100 zł za 15 kg czyli 6,6 zł/kg. Ta odmiana cenowo zrównała się z jabłkami z importu. Pozostałe odmiany w cenie kosztują od 2,5 - 3,30 zł za kilogram. 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!