PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Bronisze: Sadownicy zapowiadają, że jabłka będą jeszcze droższe

Bronisze: Sadownicy zapowiadają, że jabłka będą jeszcze droższe fot. shutterstock
0 0

Już teraz niektóre odmiany jabłek takie jak Szara Renta/Boskop, Cortland czy Lobo sprzedawane są, w ofercie hurtowej, w cenie mandarynek czyli od 3,5 do 4,5 zł za kilogram. W ocenie analityków GUS ubiegłoroczna produkcja jabłek w porównaniu z 2016 rokiem jest ponad 30% niższa czyli o 1 milion ton. Problemem jest także gorsza jakość owoców, co znacznie utrudni przechowywanie - informują przedstawiciele Rynku Hurtowego Bronisze.

Warunki agrometeorologiczne sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a owoce nierzadko były zniekształcone przez gradobicia. Sadownicy obawiają się sporych strat w przechowywaniu. Już dziś obserwuje się, że pochodzące z tradycyjnych przechowalni jabłka dość szybko się psują. Po jakościowo dobre owoce sięga się do chłodni z kontrolowaną atmosferą, a te są droższe od tych pochodzących z tradycyjnych przechowalni.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach odmiany takie jak np. Ligol czy Golden Delicius  sprzedawane są w cenie  około 2 zł 33 groszy za kilogram, co oznacza dwukrotny wzrost ceny  w porównaniu z ceną sprzed roku czyli z początku stycznia 2017, ale wtedy owoce pochodziły ze zbiorów 2016 roku (opakowania po 15 kg).  Champion jest droższy nawet o 120%.

Jabłka będą jeszcze droższe, zapowiadają sadownicy, bowiem dobrych jakościowo jabłek, które przechowają się do przednówka jest mało.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji  owoców, warzyw i kwiatów. Powierzchnia ogólna rynku to ponad 62 ha.  Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż  owoców, warzyw i kwiatów prowadzi w halach ponad 350 przedsiębiorców. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu).

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

hans 17-01-2018, 11:03:

chyba daleko od noszy- bo nasza jakość to przepaść- apeluje do rolników aby pracowali nad jakością jabłek a nie cieszyli się ze przemysł był po zecie.....

jack 12-01-2018, 16:08:

Widzę ,że to co w większości sprzedawane jest u nas np. w Lidlu , to w Niemczech kwalifikowane jest jako jabłko przemysłowe ...Więc inna kategoria, inne ceny ...
Daleko od szosy ... wciąż u nas...
/mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży i jeszcze widzę ... ;) /