PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Dr hab. Piotr Latocha, SGGW: Mrozy nie powinny zaszkodzić MiniKiwi

Dr hab. Piotr Latocha, SGGW: Mrozy nie powinny zaszkodzić MiniKiwi fot. sadyogrody.pl
0 0

Aktinidia ostrolistna (MiniKiwi) jest w stanie znieść bez uszczerbku spadki temperatury do -30 st. C. Ale jak powszechnie wiadomo, wytrzymałość na mróz, rośliny nabywają podczas jesiennego hartowania, gdy temperatura stopniowo spada poniżej zera i skraca się dzień. Tak nabyta wytrzymałość utrzymywana jest przez okres spoczynku naturalnego, czyli w styczniu i lutym – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl, dr hab. Piotr Latocha, z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

- Oczywiście okresowe odwilże, czy dłuższe ocieplenia zmniejszają tą wytrzymałość powodując, że rośliny się rozhartowują. Szczególnie podczas spoczynku wymuszonego, ta wytrzymałość spada gwałtownie po krótkich nawet okresach ocieplenia. To w jakim stopniu się to dzieje zależy od cech indywidualnych gatunku czy odmiany – mówi dr hab. Piotr Latocha.

- W tym roku, pomimo ciepłej zimy w grudniu i styczniu, to jednak temperatura nocą była poniżej zera, a w dzień niewiele powyżej. Jesienią pogoda sprzyjała hartowaniu -stopniowo się ochładzało. Ponieważ nie mieliśmy tej zimy dużych ociepleń, po których nagle miałoby nadejść duże ochłodzenie to wydaje się, że krzewy były wystarczająco zahartowane i te mrozy w końcu lutego nie powinny im bezpośrednio zaszkodzić. Szczególnie krzewom starszym – tłumaczy.

Rośliny bardzo młode są nieco wrażliwsze niż w pełni wyrośnięte. - Bardziej bym się obawiał uszkodzeń wynikających z nadmiernego nagrzewania się pni w ciągu dnia (w końcu lutego słońce świeci już mocno i dość długo) i schładzania w ciągu nocy. Tak duże amplitudy temperatur z pewnością mogą skutkować pęknięciami mrozowymi, co w konsekwencji może prowadzić do infekcji bakteryjnych. W przypadku aktinidii może to prowadzić do stopniowego zamierania pni. Aby tego uniknąć należy stosować tradycyjne bielenie pni, co ogranicza ich nagrzewanie się za dnia – zaznacza ekspert.

Czytaj więcej: sadyogrody.pl

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

qwerttyyy 04-03-2018, 10:23:

Dlaczego tych mini kiwi jest tak mało w sklepach i ceny też mocno zniechęcające - jak za małe pudełeczko dobre kilka zł to stanowczo za drogo. Chętnie bym kupował te polskie ale ceny muszą być porównywalne ze zwykłymi kiwi (czyli te kilka zł ale za kg)

arek 03-03-2018, 22:18:

Jak poradziły sobie z tym mrozem plantacje bananów, mandarynek i kokosów na Mazowszu północnym?