PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Prawnik o supefoods: Prawo nie nadąża za trendami

Prawnik o supefoods: Prawo nie nadąża za trendami Dr Zbigniew Pinkalski, radca prawny Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy/ fot. materiały prasowe
0 0

- Mając na uwadze tempo zmian w trendach żywieniowych i intensyfikację przekazów, w szczególności w mediach społecznościowych i blogosferze, które te trendy kształtują, nie jest w praktyce możliwe, aby prawo mogło w tym zakresie nadążyć. Zasadniczo to media kreują tę „kategorię” żywności i granice dla niej - mówi serwisowi dr Zbigniew Pinkalski, radca prawny Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Jego zdaniem znana blogerka lifestylowa określając coś mianem superfoods będzie miała większą moc przekonywania i zasięg, niż miałaby ewentualna próba uchwalenia definicji ustawowej.

- Z drugiej strony, uwzględniając zmienność trendów, można zaryzykować stwierdzenie, że za kilka lat określenia superfoods nikt nie będzie już używał, albo np. powstanie kategoria mega foods i to produkty zaliczone do tej kategorii będą „tymi pożądanymi”. W tych okolicznościach dostosowywanie specjalnych regulacji prawnych do nowych i szybko zmieniających się trendów żywieniowych wydaje się pozbawionym sensu. Nie oznacza to jednak, że kwestia super foods leży całkowicie poza ramami prawnymi – stosować do niej należy jednak przepisy ogólne, dotyczące znakowania i reklamy, ze szczególnym uwzględnieniem zakazu reklamy wprowadzającej w błąd. Dla rozważnego konsumenta, istotniejszą informacją, niż zaliczenie do sztucznej grupy superfoods powinno być bowiem to, czy dany produkt zawiera określone witaminy, czy też pożądane pierwiastki. Ogólne przepisy chronią zaś, aby w tym zakresie nie dochodziło do nadużyć - dodaje dr Zbigniew Pinkalski, radca prawny Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!