PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Prezes Bakallandu: Ustawa o zakazie handlu jest kolejnym przykładem słabej jakości stanowienia prawa w Polsce

Prezes Bakallandu: Ustawa o zakazie handlu jest kolejnym przykładem słabej jakości stanowienia prawa w Polsce
0 0

- Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która weszła w życie 1 marca 2018 r. niewątpliwie wywołuje sporo emocji i budzi wiele pytań. W założeniu ustawodawcy nowe zasady dla handlu mają realizować postulaty związków zawodowych i samych pracowników odnośnie prawa do wypoczynku na zasadach analogicznych do pracowników innych gałęzi gospodarki - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Marek Moczulski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Bakalland.

Zdaniem prezesa Bakallandu to idea zgodna z polską tradycją i godna pochwały. Niedziela powinna być dla wszystkich dniem wolnym. Jednakże sposób wprowadzenia nowego prawa – sprzeczne poprawki, niejednoznaczność powodująca wiele możliwości obejścia prawa, ekspresowe tempo – nie sprzyjają konstruktywnej debacie nad kształtem i zakresem nowych przepisów.

- Niezdrowe emocje budzą też pomysły części podmiotów, które prześcigają się w wariantach działania w wolne i okalające je dni. Choć ustawa ma obowiązywać już od najbliższej niedzieli nadal nie wiemy, jak w praktyce będzie wyglądało funkcjonowanie punktów handlowych tego dnia. Ustawa jest kolejnym przykładem słabej jakości stanowienia prawa w Polsce - dodaje Marek Moczulski.

Jego zdaniem trudno w tej chwili jednoznacznie powiedzieć czy Polacy masowo ruszą do sklepów w sobotę, czy też inaczej rozłożą koszyk zakupowy w czasie i wielkości zakupów w ciągu tygodnia, z zakupami uzupełniającymi w małych sklepach osiedlowych w niedzielę. - Przypuszczam, że zaobserwujemy wzmożony ruch w handlu w najbliższą sobotę. Wielu ludzi może też najzwyczajniej zapomnieć o prawie i zderzyć się w niedzielę z zamkniętą galerią czy miejscem, w którym zwykle dokonywało zakupów. Pewne zamieszanie może wystąpić. Nasi konsumenci, to jednak w dużej mierze osoby bardzo świadome, odżywiające się zgodnie z trendami prozdrowotnymi, które doskonale zdają sobie sprawę z jakości oferowanych przez nas produktów i wykazujące się dużą lojalnością wobec marki. Nie widzimy więc zagrożenia dla naszej ugruntowanej pozycji - zapewnia Marek Moczulski.

Czytaj więcej na temat zakazu handlu w niedziele: 

Zakaz handlu od 11 marca: Które sklepy wydłużają godziny pracy w piątki i soboty? (zestawienie)

Weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele

 

 

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!