PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

Prezes KZGPOiW na EEC 2018: Trzeba wzmocnić producentów w łańcuchu dostaw

Prezes KZGPOiW na EEC 2018: Trzeba wzmocnić producentów w łańcuchu dostaw Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP
0 0

Jednym z antidotum na problemy rolników są zorganizowani producenci, spółdzielczość i nawiązane relacje handlowe między tak skoncentrowanym podażem a popytem - mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw podczas debaty "Doświadczenia w zarządzaniu sektorem rolno-spożywczym" w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jeżeli zadajemy sobie pytanie – wolny rynek czy regulacja – to trzeba zadać sobie pytanie, jak się polityka rolna kształtowała. Druga ważna sprawa to europejski model rolnictwa, czyli nastawiony na gospodarstwa rodzinne - mówił Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

- Powstaje pytanie – czy w tych realiach prawo podaży i popytu jest w stanie wyregulować wszystko? Trzeba pamiętać, że państwa europejskie walczą o duże budżety na rolnictwo, aby kontynuować model rolnictwa rodzinnego, dlatego trudno mówić o wolnym rynku, ponieważ ten rynek jest regulowany na wiele sposobów - dodał.

-  Zdecydowana większość produktów rolnych jest krótkotrwałych. Jeśli zderzamy podaż z popytem, powstają problemy. Jednym z antidotum na problemy rolników są zorganizowani producenci, spółdzielczość i nawiązane relacje handlowe między tak skoncentrowanym podażem a popytem - tłumaczył.

- W całej Europie - i w Polsce - podnoszą się zdecydowane głosy, żeby wzmocnić producenta w łańcuchu dostaw, który jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem - mówił Witold Boguta.

- Wmówiono wszystkim, że spółdzielczość to relikt poprzedniego systemu, a tymczasem spółdzielczość istnieje już ponad 100 lat. Faktem jest, że spółdzielnie w większości przestały funkcjonować - mówił.

- Jeśli popatrzymy na Skandynawię, badania wskazują, że ponad 80 proc. rolników ufa innym rolnikom. I tam spółdzielnie są bardzo powszechne. W Polsce zaufanie społeczne jest niższe i m.in. dlatego jest niechęć do współpracy - tłumaczył.

- Zaczęto spółdzielczość odbudowywać przez fakt tworzenia grup producenckich. Przypadki, że gdzieś nie wyszło, szybko się rozchodzą i niechęć do zrzeszania narasta. Obecnie tylko kilka procent producentów w Polsce jest zorganizowanych - mówił.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!