PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Symbio: Rynek żywności eko to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż

Symbio: Rynek żywności eko to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż fot. Symbio Polska
0 0

Rynek żywności ekologicznej to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w Europie i na świecie. Rozwija się on znacznie szybciej od rynku konwencjonalnej żywności. W 2014 r. osiągnął poziom 80 mld USD i mimo wyższych cen niż żywność konwencjonalna, rozwija się nadal szczególnie dynamicznie w krajach rozwiniętych.

Blisko 90 proc. sprzedaży żywności ekologicznej przypada na kraje Ameryki Północnej (w tym USA 43%) i Unii Europejskie (ok 40%). Wzrost świadomości ekologicznej także w krajach mniej zamożnych powoduje że zapotrzebowanie także tam stale rośnie (np. Chiny udział w rynku światowym 4%).

Rynek żywności ekologicznej w Polsce jest jeszcze niewielki (ok 1 mld zł) i stanowi tylko ok 10% wartości sprzedaży na takich rynków jak Włochy czy Szwajcaria.

- Spodziewamy się jednak, iż wzrost świadomości ekologicznej i wzrastający poziom dochodów Polaków zwiększy w najbliższym dziesięcioleciu jego wielkość o 10-20% rocznie. Nie bez znaczenia jest fakt iż równolegle to wzrostu zapotrzebowania wzrasta dostępność tego typu produktów. Kilka lat temu konsumenci żywności ekologicznej poszukiwali jej głównie w sklepach specjalistycznych. Obecnie produkty są już dostępne poza sklepami specjalistycznymi, we wszystkich sieciach hipermarketowych i wprawdzie w ograniczonym wyborze ale także w sieciach dyskontowych i wielu tradycyjnych sklepach detalicznych, a nawet małych osiedlowych  informuje zarząd Symbio Polska w komunikacie.

Spożycie żywności bio w Polsce (kilka Euro/os.) jest znacznie niższe niż w krajach liderach europejskich takich jak Szwajcaria (ponad 200 Euro/os.) czy Dania (ponad 163 Euro/os.).

- W 2013 roku Polska wykorzystywała pod produkcję ekologiczną ok 0,7 mln hektarów gruntów zajmując 12 miejsce na świecie pod względem areału. Daleko nam do największych producentów takich jak Australia (17 mln ha) czy USA (2,2 mln ha) a nawet Hiszpania (1,6 mln ha). Wysoka rentowność upraw ekologicznych wymagających wprawdzie większego wysiłku i wiedzy pozwala jednak przypuszczać że produkcja żywności ekologicznej w Polsce będzie szybko rosła. Poza rynkiem krajowych jesteśmy bowiem także coraz bardziej liczącym się dostawcą surowców na takie rynki europejskie jak Niemcy (łączna sprzedaż żywności bio 7,5 mld Euro) czy Szwajcaria (1,7 mld Euro) - informuje spółka w raporcie.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!