PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Dorsz przepływa nam koło nosa. System trzeba zmienić

Dorsz przepływa nam koło nosa. System trzeba zmienić fot. portalspozywczy.pl
0 0

Żebrzemy o surowiec, a zakłady stoją z powodu jego braku — alarmują przetwórcy popularnej ryby. Winią mało elastyczny system kwot, dorsza brakuje jednak od lat – informuje „Puls Biznesu”.

System przyznawania kwot rybakom musi być zmieniony na bardziej racjonalny albo elastyczny. Tracimy rokrocznie miliony z powodu niewyłowionych ryb — to wnioski z jednego z pism wysłanych przez Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb (PSPR), zrzeszające producentów zatrudniających 20 tys. pracowników i mających około 12 mld zł obrotu. Jerzy Safader, szef PSPR i prezes rybnego Stanpolu, podaje, że pod koniec marca wykorzystanie przyznanej nam na ten rok kwoty połowowej wynosiło ponad 8 proc. Jerzy Safader mówi, że nie można zgadzać się na to, że od lat nie wyławiamy kwoty dorsza. W tym okresie straciliśmy surowiec wart około 100 mln zł.

W piśmie skierowanym do Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, PSPR informuje, że zakłady mają przestoje z powodu braku surowca, i apeluje o zweryfikowanie przepisów dotyczących zarządzania kwotami połowowymi.

Szef PSPR mówi, że małe jednostki rybackie nie wykorzystują przyznanych im kwot, a duże są w stanie wyczerpać roczny przydział podczas dwóch, trzech połowów. Do 9 kwietnia 2018 r. jednostki do 12 metrów złowiły 2,12 proc. przyznanej kwoty, a powyżej 12 metrów — 40 proc. Duże jednostki powinny ratować sytuację, ale nie mają prawa. Przepisy blokują gospodarkę, zamiast ją wspierać.

W odpowiedzi udzielonej przez Departament Rybołówstwa resortu gospodarki morskiej czytamy, że zmiany w systemie podziału indywidualnych kwot będą możliwe w 2019 r. — wtedy przyznana kwota na połów danego gatunku będzie pomniejszana o średnią niewykorzystanych kwot z dwóch poprzednich lat.

Całość w „Pulsie Biznesu”

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!