PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Gambia: Kraj krewetek i orzeszków ziemnych szuka inwestycji

Gambia: Kraj krewetek i orzeszków ziemnych szuka inwestycji fot. shutterstock
0 0

Gospodarka Gambii opiera się na produkcji orzeszków ziemnych, turystyce oraz połowie owoców morza. - Gambia potrzebuje wszystkiego. Ktoś, kto ma kapitał, śmiało może tam inwestować - zachęca Janusz Małecki, doradca ministra rybołówstwa Republiki Gambii.

Janusz Małecki, dzięki temu, że jest w Afryce od ponad 30 lat, zna niemal wszystkich. Tym bardziej, że osobiste relacje i kontakty są w Afryce najważniejsze. 

- To procentuje i zapewnia stabilność w biznesach. Miałem przypadki, że Polacy, którzy chcieli tam zainwestować, myśleli, że potrafią to zrobić sami. Ale przyjaciele z Gambii powiedzieli im, że interesy robią tylko ze mną, bo znają mnie od wielu lat – śmieje się człowiek od zadań specjalnych afrykańskiego państwa. Zapewnia, że w Gambii panuje spokój polityczny, bo nie ma tam surowców.

W opinii doradcy prezydenta Barrowa, Saula Frazera, potencjalne sektory współpracy ekonomicznej Polski i Gambii to: turystyka, rolnictwo, rybołówstwo, edukacja oraz gospodarka morska i infrastruktura portowa.

Gospodarka Gambii opiera się na produkcji orzeszków ziemnych. Stanowi to ok. 15 proc. PKB tego kraju. Państwo ma monopol na orzeszki. To produkt z góry zamawiany przez odbiorców, np. Wielką Brytanię. Inne produkty rolne to: ryż, kukurydza, bawełna, warzywa, owoce (10 proc. PKB). Obecny wkład rolnictwa w PKB wykazuje spadek w porównaniu z połową lat 70, w szczególności na rzecz rybołówstwa.

- Gambia jest otwarta dla małego i średniego biznesu, bo wszystko importuje. Są tam owoce morza, ryby, ale nie ma chłodni i nie ma gdzie tego trzymać. I już pojawia się okazja, bo jest duże zainteresowanie rządu chłodniami. Mnie też chodzi o wsparcie polskiego eksportu. I jeśli ktoś ma kapitał, to Gambia zaprasza. Tam jest dobry klimat, żeby inwestować. Rząd stabilny, usługi bankowe bezproblemowe - przekonuje Janusz Małecki.

Czytaj więcej na Wnp.pl

 

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!