PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Graal: Polska stała się dla nas zbyt mała

Graal: Polska stała się dla nas zbyt mała Bogusław Kowalski, prezes zarządu Graal SA, fot. PTWP
0 0

- W którymś momencie stanęliśmy przed pytaniem, jak dalej się rozwijać. W pewnym momencie Polska stała się dla nas zbyt małym rynkiem. Chcieliśmy wyjść poza jej granice. Powstało pytanie, w jaki sposób to zrobić - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes zarządu Graal SA.

Bogusław Kowalski wskazuje, że jedną z potencjalnych dróg ekspansji zagranicznej dla Graala był rozwój organiczny.

- Taka strategia jest oczywiście możliwa, ale byłaby kosztowna i długotrwała. Inną formą rozwoju zagranicznego są akwizycje i wejście na rynek poprzez zakup firmy o ugruntowanej pozycji. Na bazie takiej firmy możemy budować dalej rynek wykorzystując nasze moce produkcyjne i duże doświadczenie w produkcji wysokiej jakości wyrobów. Ta druga forma jest szybsza i efektywniejsza jeśli chodzi o możliwości rozwoju - dodaje.

Kowalski jest jednak świadomy zagrożeń, jakie niesie za sobą rozwój poprzez akwizycje, zwłaszcza poza granicami kraju.

- Każda akwizycja to zagrożenie. Według światowych statystyk 70 procent akwizycji kończy się niepowodzeniem. Fundusz (Abris CEE Mid-Market Fund, który w 2016 r. zainwestował w Graala - przyp. red.) ma doświadczenie w identyfikacji potencjalnych celów akwizycyjnych i realizacji takich transakcji, dysponuje doświadczonym zespołem i środkami finansowymi. W połączeniu z naszym doświadczeniem w branży rybnej, a więc wiedzą dotyczącą poszczególnych rynków, możemy szybko dokonać oceny atrakcyjności takiej firmy i co najważniejsze bardzo szybko podjąć decyzję o realizacji transakcji. Dlatego wspólnie analizujemy firmy, które będą pasować do naszej koncepcji - mówi.

Prezes Graala przyznaje, że z współpraca z przedstawicielami Abrisa układa się dobrze, a zarząd ma pełną swobodę w realizowaniu strategii rozwoju spółki.

- Kiedy trzeba, fundusz służy swoją pomocą, natomiast sprawy operacyjne pozostają w gestii zarządu. Oczywiście, kwestie strategiczne są omawiane między wspólnikami, fundusz jest na bieżąco w kluczowych tematach. Rozwiązań poszukujemy wspólnie. Podpisując umowę z funduszem, musieliśmy mieć zbieżność poglądów co do przyszłości spółki. Istotne było dla mnie, aby fundusz dał zarządowi pewną swobodę w realizowaniu strategii czy kontynuowaniu tych spraw operacyjnych, które były wcześniej rozpoczęte, a które są w ocenie zarządu kluczowe dla przyszłości spółki. Jestem zadowolony, że funduszu daje nam niezależność operacyjną a jednocześnie jest tak blisko spraw codziennych i strategicznych, jak potrzebuje tego zarząd - dodaje.

Pełna treść rozmowy z Bogusławem Kowalskim dostępna jest w naszej Strefie Premium (link)

POLECANE

KOMENTARZE: (2)

+ DODAJ KOMENTARZ

Ja 20-02-2018, 10:11:

Ma abonament to musi go wykorzystać :)

czytelnik 18-02-2018, 12:32:

Znowu Pan Kowalski, już strach na "portal spożywczy " wchodzić.