PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

Graal wypływa na zagraniczne wody

Graal wypływa na zagraniczne wody Bogusław Kowalski, prezes Graala, fot. Paweł Pawłowski
0 0

- Prowadzimy rozmowy w sprawie akwizycji z dwiema spółkami spoza Polski oraz z jedną firmą z Polski. Chcemy zaistnieć zarówno w Europie Zachodniej, jak również na terenie Europy Środkowej i Południowej. Dlatego prowadzimy intensywne poszukiwania firm z tych regionów - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Bogusław Kowalski, prezes Grupy Kapitałowej Graal.

Akwizycje na rynkach zagranicznych to nowość dla Graala. Firma Bogusława Kowalskiego do tej pory przejmowała jedynie na krajowym rynku. Ekspansję na Europę ma ułatwić spółce podpisana w sierpniu 2016 roku umowa z Funduszem Abris CEE Mid-Market Fund.

- Przeprowadziliśmy osiem akwizycji, które zakończyły się sukcesem. Jednak pomimo to miałem pewne obawy związane z tym, że nie mamy doświadczenia w akwizycjach zagranicznych. Fundusz Abris ma takie doświadczenie, ponieważ działa także poza granicami Polski i ma specjalistów z doświadczeniem w tej dziedzinie. Wchodząc w współpracę z funduszem znacznie ograniczamy to zagrożenie - mówi Kowalski.

Drugą kwestią jest pozyskanie kapitału. W ocenie prezesa Graala pozyskanie kapitału z giełdy w sytuacji, w jakiej znajdowała się giełda w 2016 roku, byłoby trudne.

- Nawet gdyby się to udało, to jako większościowy akcjonariusz, musiałbym się bardzo „rozwodnić”, co nie byłoby korzystne dla spółki i strategii, jaką realizujemy. Istniało zagrożenie, że ktoś mógłby przejąć kontrolę nad spółką i zmienić totalnie naszą strategię. Dlatego podpisanie porozumienia z funduszem wpasowało się w naszą chęć i możliwości rozwoju. Pozyskaliśmy kapitał oraz partnera doświadczonego w akwizycjach zagranicznych - dodaje.

Kowalski nie zdradza, z jakich krajów pochodzą firmy, z którymi Graal negocjuje, choć nie jest tajemnicą, że spółka najbardziej zainteresowana była przedsiębiorstwami z Francji, Hiszpanii i Niemiec.

- Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wskazywać konkretny kraj. Czasami na dojrzałych rynkach, w danym segmencie działa dwóch lub trzech dużych producentów i wskazując kraj, niejako od razu wskazałbym firmę, o którą nam chodzi. Jesteśmy spółką, która działa we wszystkich czterech segmentach branży rybnej (konserwy, ryby marynowane, ryby wędzone oraz ryby świeże i mrożone), co jest ewenementem, zwłaszcza na rynku polskim. Z tego powodu przy poszukiwaniu firm do przejęć nie robi dla nas dużej różnicy to, w jakim segmencie działa dana firma. Na bazie firmy akwirowanej chcemy rozwijać sprzedaż wszystkich naszych produktów - uzupełnia.

Pełna treść wywiadu z Bogusławem Kowalskim ukaże się w listopadowym numerze magazynu "Rynek Spożywczy".

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!