PARTNER PORTALU
PARTNERZY PORTALU
Bakalland - partner portalu Crédit Agricole - partner portalu

PARTNER SERWISU

ONZ wzywa do działań na rzecz ochrony zasobów morskich

ONZ wzywa do działań na rzecz ochrony zasobów morskich fot. shutterstock
0 0

5 czerwca w Nowym Yorku rozpoczyna się pierwsza w historii konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów. Zdaniem Petera Thomasa, przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ochrona mórz i oceanów to najbardziej ambitny z celów zrównoważonego rozwoju. Jednym z głównych tematów będzie zrównoważone rybołówstwo i szansa jaką daje certyfikacja MSC dla ochrony światowych zasobów ryb.

- Wyraźnie widać, że ocean jest w ogromnych tarapatach. Jeśli spojrzeć na przykład na poziom zasobów rybnych na całym świecie – widać, że coraz bardziej naruszamy ich równowagę – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. - Mówiąc jako dziadek: czuję, że z powodu naszego podejścia do wykorzystywania zasobów morskich, okradamy nasze wnuki – dodał.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem. 61% z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów.

Na konferencji w Nowym Yorku międzynarodowa organizacja pozarządowa MSC zaprezentuje wyniki badań i dowody, że wiarygodna certyfikacja zrównoważonego rybołówstwa jest potężnym narzędziem wprowadzania pozytywnych zmian w rybołówstwie morskim i najlepszym rozwiązaniem dla ochrony ryb i owoców morza na świecie. Zrównoważone połowy to takie, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem morski, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyjają innym zwierzętom morskim, które nie są celem połowu np. ptakom czy delfinom.

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson zaapelował o wspólne podjęcie działań mających zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów. Uczestnicy konferencji mają opracować trwałe rozwiązania i zmobilizować działania, które zapobiegną drastycznemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów. Organizatorzy zapowiadają, że konferencja ma się zakończyć przyjęciem deklaracji "Wezwanie do działania" ("Call for Action").

- Organizacja MSC co roku, przy okazji Światowego Dnia Oceanów, który będziemy świętować już za kilka dni, bo 8 czerwca, angażuje, zachęca i wzywa Polaków do działania na rzecz ochrony zasobów morskich – mówi Anna Dębicka, Koordynator Programu MSC w Polsce.

- Wbrew pozorom każdy z nas ma wpływ na to co dzieje się w morzach i oceanach. Aby nigdy nie zabrakło dzikich ryb musimy wybierać te złowione w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Wybierając ryby z niebieskim znakiem MSC mamy gwarancję, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów i w ten sposób każdego dnia pomagamy chronić zasoby mórz i oceanów –  dodaje Dębicka z MSC.

NASTĘPNA STRONA

POLECANE

KOMENTARZE

+ DODAJ KOMENTARZ

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!